تعمیرگاه گیربکس سروستانی, گیربکس اتوماتیک, گیربکس اتوماتیک AL4

گیربکس پژو

پژو 207

خودرو پژو از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است. به عنوان مثال مدل 308 آنها دارای سیستمی است که به LDWS معروف است. این سیستم در صورت خطر به راننده هشدار می‌دهد. گیربکس پژو به دلیل داشتن قدرت و قابل اطمینان بودن خود، به سرعت توانست شهرت خوبی را کسب کند.

پژو یک شرکت خودروسازی فرانسوی است. امروزه شرکت پژو از زیر مجموعه‌های گروه استلانتیس محسوب می‌شود. همچنین به عنوان بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی فرانسه و دومین خودروساز بزرگ اروپا نیز شناخته می‌شود.

گیربکس پژو از نوع Al4 است. این گیربکس از سیستم مبدل گشتاور به همراه کنترل الکتریکی استفاده می‌کند. گیربکس پژو یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای است که در آن چهار دنده برای حرکت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب تعیین شده است.

شماره تماس تعمیرگاه سروستانی

محدوده سرعت پژو اتوماتیک

گیربکس پژو اتوماتیک یک گیربکس عرضی چهار دنده‌ای است.

دنده یک: با سرعت صفر تا 70 کیلومتر بر ساعت

دنده دو: با سرعت 70 تا 120 کیلومتر بر ساعت

دنده سه: با سرعت 120 تا 170 کیلومتر بر ساعت

دنده چهار: با سرعت 170 تا 220 کیلومتر بر ساعت

چرا گیربکس Al4؟

گیربکس پژو (Al4) از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و بین خودروسازان محبوبیت بیشتری دارد. این گیربکس به دلیل داشتن سیستم تعویض کلاچ سیاره‌ای، داشتن سنسورهای مدیریت و کنترل و بهره بردن از دو سیستم دستی و اتوماتیک برای تعویض دنده‌های آن محبوبیت بالایی دارد.

مشکلات گیربکس پژو

خودروهای پژو مجهز به گیربکس اتوماتیک ممکن است چندین مشکل را تجربه کنند. در ادامه به مشکلات متداول که بر روی گیربکس پژو تاثیر می‌گذارند خواهیم پرداخت.

1) تعویض های سخت

پژوهای قدیمی که از گیربکس عرضی 4 سرعته (Al4) استفاده می‌کنند، ممکن است شما را در هنگام تعویض دنده اذیت کنند. این کار معمولاً یک پیام هشدار برای چک کردن گیربکس پژو بر روی صفحۀ مرکزی ایجاد می‌کند که در بیشتر موارد پس از گرم شدن خودرو اتفاق می‌افتد.

علل احتمالی:

ممکن است تنظیم کننده که وظیفۀ حفظ فشار مایع انتقال را دارد، خراب شده باشد و یا اینکه فنر داخل رگلاتور فرسوده شده و باعث افت فشار شود.

در این صورت تعویض دنده به سختی انجام می‌شود و تعویض رگلاتور تنها راه حل است. چسپاندن یا مسدود شدن سلونوئیدهای Lock_up، باعث تاخیر در تعویض دنده‌ها می‌شود. در آخر این اتفاق منجر به درگیری شدید دنده شده و باعث ایجاد مشکل در گیربکس خواهد شد.

2) لغزش در هنگام تعویض دنده 3 و 4

ممکن است پژوهایی با موتور کوچک‌تر و گیربکس شش سرعته، در هنگام تعویض دنده 3 و 4 لغرش قابل توجهی ایجاد کنند. این اتفاق ممکن است هنگام رانندگی در طولانی مدت رخ دهد و با گذشت زمان بدتر شود. حتی می‌تواند باعث از بین رفتن چرخ دنده‌‌ها شود. پس در صورت مشاهده این مشکل هر چه سریع‌تر خودرو خود را به تعمیرگاه ببرید.

علل احتمالی:

کلاچ فرسوده باعث نشت در مقاطعی از سوپاپ می‌شود و نوسان حاصل از فشار هیدرولیک از عملکرد مناسب کلاچ جلوگیری می‌کند. این موضوع بر کیفیت تعویض دنده تاثیر می‌گذارد.

3) نقص فنی Limp mode

اگر در هنگام رانندگی با وضعیتی مواجه شدید که چراغ چک روی داشبورد روشن شده و چشمک می‌زند و از طرف دیگر ماشین به صورت نرمال حرکت نمی‌کند و دور موتور بالا نمی‌رود، در این حالت ECU برای جلوگیری از خسارت بیشتر کارهایی را انجام می‌دهد که به آن Limp mode گفته می‌شود.

وقتی این اتفاق می‌افتد، گیربکس پژو در دنده 3 گیر کرده و یک هشدار (نقص در گیربکس) روی صفحه نمایش مرکزی ایجاد می‌شود.

علل احتمالی:

هنگامی که سطح مایع انتقال کم باشد، باعث ایجاد خطا می‌شود و سیستم انتقال قدرت به حالت Limp تغییر می‌کند تا از آسیب گرم شدن بیش از حد و کمبود روغن گیربکس پژو جلوگیری کند.

سوپاپ تعدیل فشار معیوب، باعث افزایش اختلاف فشار مایع انتقال در هنگام تغییر دنده می‌شود. در این حالت TCU، حالت Limp را برای جلوگیری از مشکلات احتمالی فعال می‌کند.

روغن گیربکس پژو

روغن ماشین مایعی است که می‌تواند عمر قطعات گیربکس پژو را افزایش دهد. روغن گیربکس باید قابلیت روان کنندگی بیشتری داشته باشد تا فشار از روی چرخ دنده‌ها برداشته و استهلاک کمتری در خودرو به وجود بیاید.

افرایش خاصیت روان کنندگی در گیربکس پژو با کاهش استهلاک بین قطعات، صدا در گیربکس را کمتر کرده و دما و خنک کنندگی گیربکس هم نیز کم می‌شود. از طرف دیگر استفاده از روغن گیربکس پژو از سایش قطعات جلوگیری می‌کند.

همان طور که می‌دانید قطعات داخلی گیربکس پژو پیوسته با هم در ارتباط هستند بنابراین در صورت آسیب به قطعات، هزینه تعمیرات زیادی بر دوش شماست.

برای جلوگیری از خسارات زیادی لازم است از یک روغن گیربکس مناسب با عملکرد عالی استفاده کرد.

علائمی که نشان می‌دهد باید روغن گیربکس پژو را تعویض کنید:

اگر در حین تعویض دنده احساس کردید صداهای غیرطبیعی را می‌شنوید و یا تعویض دنده‌ها با تاخیر انجام می‌شود، باید به کم بودن روغن گیربکس خودرویتان شک کنید.

روغن مناسب گیربکس پژو

معمولاً از روغن واسکازین برای گیربکس پژو استفاده می‌شود. توجه داشته باشید حتی اگر بهترین روغن واسکازین را هم داشته باشید باز هم پس از مدتی باید با روغن تازه جایگزین شود زیرا روغن‌هایی که مدت‌ها عوض نشده‌ باشند خاصیت روان کنندگی مناسبی ندارند و مانند یک مایع معمولی می‌ماند.

اصطکاک قطعات، موجب استهلاک و تولید گرما می‌شود. گرما از مهم‌ترین عوامل مخرب است، هر چه قطعات گرم‌تر شود آسیب وارد شده به اجزای گیربکس پژو نیز بیشتر می‌شود. پس بررسی داخل گیربکس از نظر پر بودن روغن الزامی است. سعی کنید در بازه‌های زمانی کوتاه، اقدام به تعویض روغن گیربکس خود کنید.

پژو به عنوان یک تولید کننده خودرو بسیار به محیط زیست متعهد بوده و همواره محصولات خود را با بهترین کیفیت به بازار عرضه می‌کند.

مهندسان و طراحان پژو برای افزایش لذت و راحتی در رانندگی، گیربکس هشت سرعته را طراحی کردند که در ادامه بیش‌تر با آن آشنا می‌شویم.

گیربکس اتوماتیک EAT8

این گیربکس پژو پس از معرفی، بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

اولین مزایای گیربکس اتوماتیک EAT8 تعویض راحت‌تر دنده و ایجاد گشتاور مناسب در موتور است که رانندگی را لذت ‌بخش‌تر می‌کند. دومین مزایای این گیربکس پژو این است که در هنگام تعویض دنده، اصطکاک بین چرخ‌دنده‌ها را کاهش می‌دهد.

امروزه هدف اصلی در صنعت خودرو تلاش برای افزایش ایمنی است. به همین علت نیاز به یک سیستم هوشمند داریم که فرمان خودرو، ترمزها و سیستم تعلیق را به صورت مستقیم کنترل کند. خوشبختانه گیربکس اتوماتیک EAT8 دارای سیستم کنترل الکتریکی و ارگونومیک است که سطح ایمنی را افزایش می‌دهد.

گیربکس پژو - پژو 208
گیربکس پژو - پژو 208

اولین مدلی که گیربکس جدید را دریافت می‌کند، نسخه جدید پژو GT 308 است. این خودرو دارای موتور 1.6 لیتری، چهار سیلندر و موتور بنزینی است.گیربکس اتوماتیک هم نمونۀ دیگری از طراحی شرکت پژو بود که در خودروی پژو 208 از آن استفاده شد.

گیربکس پژو - پژو 208
گیربکس پژو - پژو 208

در همان ابتدای کار ظاهر اسپورت و جوان‌پسند این پژو سبب محبوبیت آن شد.

این خودرو از یک موتور 1.6 لیتری توربو شارژ استفاده می‌کند. این موتور توانایی تولید 163 اسب بخار قدرت و 240 نیوتن‌مترگشتاور را دارد. این نیروی تولیدی از طریق یک گیربکس شش دندۀ اتوماتیک به چرخ‌های جلویی وارد می‌شود.

موتور توربو شارژ پژو 208 در ترکیب با این گیربکس پژو (EAT6)، چالاکی و سرعت بالایی را در اختیار رانندگان قرار می‌دهد.

تفاوت گیربکس اتوماتیک EAT8 و EAT6

1) EAT8 به دلیل داشتن دو دنده اضافی نسبت به گیربکس اتوماتیک EAT6، مصرف سوخت را تا 7 درصد کاهش می‌دهد.

2) EAT8 به علت داشتن دو دنده اضافی، زمان تعویض دنده را کاهش داده و باعث عملکرد بهتر مبدل گشتاور و موتور می‌شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *