تعمیرگاه گیربکس سروستانی, گیربکس, گیربکس اتوماتیک, گیربکس اتوماتیک AL4

گیربکس 206

گیربکس 206

پژو 206 یکی از خودروهای محبوب دو دهه اخیر در ایران است. گیربکس 206 از نوع تیپ ترونیک بوده و با مشارکت شرکت رنو فرانسه ساخته شده، طراحی و تولید پژو 206 مطابق با استانداردهای روز دنیا است و شتاب بالا، قابلیت‌های دینامیکی خوب، سازگاری با محیط زیست و مصرف سوخت پایین از ویژگی‌های گیربکس 206 است.

همان طور که می‌دانید گیربکس پژو 206، مهم‌ترین قسمت موتور این خودرو است. همچنین سرعت و نیروی تولید شده موتور این خودرو توسط گیربکس کنترل می‌شود. در ادامه مشخصات گیربکس 206، تفاوت انواع گیربکس‌های 206 و مشکلات گیربکس 206 را توضیح می‌دهیم.

مشخصات گیربکس 206 (AL4)

گیربکس al4 - گیربکس 206

گیربکس 206 همان گیربکس اتوماتیک Al4 است، این گیربکس، یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای محسوب می شود که دارای چهار دنده برای حرکت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است.

گیربکس 206، گیربکس الکترومکانیکی است که توسط یک کنترل یونیت به نام EGS کنترل می‌شود. این گیربکس هوشمند قادر است الگوی تعویض دنده را طبق رانندگی فرد انتخاب کند.

گیربکس‌های Al4 در بین سایر گیربکس‌های موجود، از کیفیت مناسبی برخوردار هستند. داشتن سیستم تعویض کلاچ سیاره‌ای، بهره بردن از دو سیستم دستی و اتومات برای تعویض دنده و محدوده سرعت مناسب برای دنده‌ها از ویژگی‌های مثبت گیربکس 206 است.

قسمت‌های اصلی گیربکس 206 (Al4)

1) مبدل گشتاور (تورک کنورتور)

2) پمپ روغن

3) مجموعۀ محور ورودی و بلوک هیدرولیک

4) دیفرانسیل

5) محور خروجی گیربکس

انواع سنسورهای موجود در گیربکس 206

1) سنسور سرعت ورودی گیربکس (سنسور سرعت توربین)

این سنسور اطلاعات مربوط به سرعت توربین را به EGS اعلام می‌کند. این اطلاعات برای تشخیص میران لغزش توربین و همچنین میزان لغزش ترمز استفاده می‌شود.

2) سنسور سرعت خودرو

اطلاعات مربوط به سرعت خودرو را به ECU موتور اعلام می‌کند و این اطلاعات از طریق CAN به EGS ارسال می‌شود. (در تیپ 6 این خودرو، سنسور وجود ندارد و اطلاعات سرعت از سنسور چرخ‌ها دریافت می‌شود.)

3) سنسور دمای روغن

دمای روغن را به EGS اعلام می‌کند و EGS، این اطلاعات را برای تنظیم فشار روغن و کنترل گیربکس در 206 در دماهای متفاوت و بالا استفاده می‌کند.

4) سنسور فشار روغن

فشار روغن قبل از کلاچ‌ها و ترمزها را به EGS اعلام می‌کند تا EGS، فشار مدار را توسط شیر برقی‌های تنظیم فشار کنترل کند.

روغن گیربکس اتوماتیک 206

روغن گیربکس 206
روغن گیربکس 206

گیربکس al4 بسیار حساس است بنابراین نیاز به توجه و مراقبت بیش‌تری دارد. به همین علت برای افزایش طول عمر و عملکرد بهتر خودرو، باید سرویس‌های دوره‌ای و تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 206 را جدی بگیرید. به طور کلی، روغن‌ گیربکس اتوماتیک 206 ماندگاری کمی دارد و در ابتدا به رنگ قرمز و یا زرد شفاف است.

شما به راحتی می‌توانید زمان تعویض روغن را از روی رنگ و بوی روغن گیربکس تشخیص دهید. اگر روغن به رنگ تیره باشد، نیاز به تعویض دارد.

امروزه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های رانندگان خودروی 206، انتخاب بهترین روغن برای گیربکس‌ است. معمولاً برای جلوگیری از استهلاک جعبه دنده یا گیربکس، استفادۀ به موقع از روغن گیربکس اتوماتیک 206 توصیه می‌شود.

اولین نکته که باید به آن توجه کنید تعویض به موقع روغن است. برای اطمینان به شما پیشنهاد می‌کنیم اول دفترچۀ راهنمای پژو 206 را مطالعه کنید و بر اساس آن مقدار و نوع روغن را انتخاب نمایید.

از کجا بفهمیم روغن گیربکس 206 کم است؟

گرمای بیش از حد باعث خرابی گیربکس اتوماتیک می‌شود. این گرما می‌تواند به علت کم بودن مایع یا تخلیه زیاد روغن گیربکس باشد.

اگر گیربکس اتوماتیک 206 دچار نشتی شود، خودروی شما روغن زیادی را از دست داده و سطح مایع بسیار پایین خواهد آمد. در این حالت گیربکس بیش از حد گرم شده و دچار لغزش می‌شود و دور موتور بالا می‌رود.

پایین بودن سطح روغن، هم بر روی گیربکس و هم بر روی اجزای داخلی آن اثر می‌گذارد و عملکرد آن‌ها را مختل می‌کند، بنابراین تعویض روغن را جدی بگیرید.

علائمی که به ما نشان می‌دهد روغن گیربکس اتوماتیک 206 کم است

روغن گیربکس 206
روغن گیربکس 206

1) نشتی روغن

بهتر است پس از هر بار تعویض روغن، سطح مایع را بررسی کنید. اگر متوجه نشتی روغن در زیر خودرو شدید، بهتر است سریعاً آن را برطرف کنید. در غیر این صورت گیربکس اتوماتیک 206 بسیار ضعیف عمل خواهد کرد.

2) رنگ روغن

روغن گیربکس سالم رنگ شفاف، روشن و بویی شبیه به نفت دارد، این روغن ممکن است در بعضی از خودروها به رنگ قرمز باشد. اگر رنگ این روغن قهوه‌ای تیره و یا گل‌آلود بود، زمان تعویض روغن است و در اسرع وقت روغن گیربکس را عوض کنید.

3) صداهای غیر عادی

یکی از علت‌های شنیدن صداهای غیر عادی در هنگام شتاب گرفتن و یا در حرکت، کم بودن روغن گیربکس اتوماتیک 206 است. اگر مایع گیربکس را بررسی نکنید صداهای گیربکس بیش‌تر می‌شود و گیربکس خودروی شما آسیب شدید می‌بیند.

 4) روشن شدن چراغ هشدار (S/*)

بسیاری از خودروهای امروزی به فناوری‌هایی مجهز هستند که مشکلات گیربکس اتوماتیک را به شما هشدار می‌دهند، چراغ هشدار نمونه‌ای از این فناوریست. یکی از دلایل روشن شدن چراغ هشدار می‌تواند بالا بودن دمای گیربکس باشد.

به طور کلی خطاهایی که باعث روشن شدن چراغ هشدار (/S*)  می‌شوند را می‌توان به دو دسته موقت و دائمی تقسیم کرد.

خطاهای موقت در مدت زمان کوتاهی ایجاد می‌شوند و قابل چشم‌پوشی هستند. خطاهای دائمی باعث به وجود آمدن مشکلات جدی در قطعات الکتریکی اتومبیل شده و از طرف دیگر باعث تغییر در داده‌های سنسور می‌شوند و نباید آن‌ها را نادیده گرفت. اما اطلاعات هر دو خطا در ECU ذخیره می‌شود.

چه موقع روشن شدن چراغ هشدار (S/*) خطرناک است؟

روشن شدن چراغ هشدار در هنگام رانندگی نگران کننده است. اما روشن بودن این چراغ همیشه به علت خرابی قطعات اتومبیل نیست. بسیاری از قطعات الکتریکی در خودرو می‌توانند باعث روشن شدن چراغ‌ هشدار شوند.

اگر این چراغ در خودروی شما روشن است و شما اطلاعات لازم برای حل این مشکل را ندارید، به شما توصیه می‌کنیم حتما آن را به تعمیرگاه ببرید. ادامه دادن به رانندگی در حالی که با این اخطار مواجه هستید، آسیب‌های جبران نشدنی را برای موتور و گیربکس به وجود می‌آورد.

5) مشکلات در هنگام تعویض دنده

یکی دیگر علائم کمبود روغن گیربکس اتوماتیک 206، مشکلات در هنگام تعویض دنده است. مکانیزم تعویض دنده‌ها، وابسته به فشار روغن است که پمپ روغن گیربکس و چرخش شفت با روشن شدن خودرو، این فشار را تنظیم می‌کند.

اگر روغن گیربکس 206، کم و یا کیفیت آن پایین باشد به طوری که فشار روغن تامین نشود، تعویض دنده اتفاق نمی‌افتد.

البته نقص در مکانیزم و فرمان الکترونیکی، دستورهای ارسالی به گیربکس و شیر برقی هم می‌توانند باعث ایجاد مشکل در تعویض دنده شوند.

6) لغزش گیربکس اتوماتیک

لغزش گیربکس اتوماتیک 206، لزوماً به معنای عدم کارایی گیربکس نیست، بلکه نشان دهندۀ نیاز به تعمیر و نگهداری بیش‌تر از آن است. اگر شما در هنگام رانندگی این لغزش را احساس کردید، باید سطح روغن را بررسی کنید، به احتمال زیاد روغن گیربکس اتوماتیک 206 کم است.

اما لغزش گیربکس اتوماتیک می‌تواند به علت فرسوده شدن باندهای گیربکس و چرخ دنده‌ها هم باشد. برای تشخیص دقیق این مشکل بهتر است خودرو را به دست افراد متخصص بسپارید. در ادامه علائم لغزش گیربکس اتوماتیک را نام می‌بریم با ما همراه باشید.

علائم لغزش گیربکس اتوماتیک

 • دور موتور بالا
 • تاخیر در شتاب
 • تعویض سخت دنده

7) بوی سوختگی

 روغن گیربکس اتوماتیک 206 علاوه بر خاصیت روان‌کاری، خاصیت خنک کنندگی هم دارد. یکی از شایع‌ترین دلایل بوی سوختگی گرم شدن بیش از حد گیربکس است که روغن از آن جلوگیری می‌کند.

اما گاهی اوقات بوی سوختگی به علت کم بودن روغن گیربکس هم می‌تواند باشد. کمبود روغن معمولاً به علت نشت روغن گیربکس اتوماتیک 206 است زیرا روغن گیربکس برخلاف روغن موتور، با گذشت زمان کاهش نمی‌یابد.

اگر هر کدام از علائم بالا را تجربه کردید، باید هر چه سریع‌تر خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید و این مشکلات را رفع کنید.

روغن گیربکس 206 را هر چند وقت یکبار عوض کنیم؟

تعویض روغن گیربکس 206

همان طور که قبلاً گفتیم، بسیاری از افراد به اهمیت تعویض روغن موتور آگاه هستند، اما تعویض روغن گیربکس اتوماتیک را جدی نمی‌گیرند. با گذر زمان روغن گیربکس اتوماتیک 206 آلوده می‌شود و سطح مایع پایین می‌آید.

اگر روغن گیربکس آلوده و یا کم باشد، تعویض دنده با تاخیر انجام می‌شود و یا دنده درگیر نمی‌شود از طرف دیگر چرخ دنده‌ها و قطعات داخلی به علت کمبود روغن دچار فرسودگی و ساییدگی می‌شوند.

به گفتۀ کارشناسان توصیه می‌شود پس از هر صد یا صد و پنجاه هزار کیلومتر، حتماً گیربکس خودرو را بررسی کرده و هر 40 هزار کیلومتر روغن گیربکس را تعویض کنید.

یدک کشیدن بارهای سنگین، توقف و حرکت مداوم و شرایط آب و هوایی نامساعد روی روغن گیربکس اتوماتیک 206 تاثیر منفی می‌گذارند. اگر با این شرایط رانندگی می‌کنید بهتر است وضعیت روغن گیربکس خودرو را مرتباً بررسی کنید تا از ایجاد مشکلات و تعمیرات پرهزینه و طاقت‌فرسا جلوگیری کنید.

انواع مدل های پژو 206

1) 206 تیپ دو

گیربکس AL4 - گیربکس 206

206 تیپ یک، امکاناتی معمولی و ساده داشت اما در تیپ دو 206، از موتور TU3 1360 سی سی با 75 اسب بخار استفاده شده. از طرفی تغییرات زیادی در شبکه الکترونیکی آن به وجود آمد.

تیپ دو 206 دارای ECU ایربگ است. البته در تیپ دو جدید این ECU حذف شده و از سوییچ اینرسی (قطع کن برق در ضربات)، استفاده می‌شود.

2) 206 تیپ 3

4

از نظر فنی تیپ سه با مشخصات مشابه تیپ یک و دو و با همان موتور 1.4 لیتری TU3 عرضه شد. تیپ سه از لحاظ امکانات رفاهی بسیار کامل است. گیربکس 206 تیپ 3، یک گیربکس پنج دنده دستی است.

مزیت این مدل مصرف سوخت مناسب و بهینۀ آن است اما عیب اصلی این مدل با توجه به وزن آن، شتاب ضعیف و نه چندان مناسب است.

3) 206 تیپ پنج

5

موتور این خودرو از نوع TU5 است و محور محرک آن از طریق دیفرانسیل جلو می‌باشد. گیربکس 206 تیپ پنج، یک گیربکس پنج دنده دستی است و موتور این خودرو قدرتی حدود 105 اسب بخار و گشتاور 142 نیوتن‌متر دارد.

این خودرو همانند تیپ سه بوده با این تفاوت که در تیپ پنج ترمز ABS چهار کانال دارد و هر چهار چرخ آن دیسکی است.

نقاط ضعف

 • کیفیت ساخت نامناسب
 • مشکلات جعبه دنده اتومات
 • عایق بندی ضعیف‌تر از 207

4) 206 تیپ شش

6

تیپ شش به عنوان نسخه استاندارد پژو 206 اتوماتیک در بازار شناخته می‌شود. گیربکس 206 تیپ شش، همان Al4 است که از قابلیت تیپ ترونیک برخوردار است. همچنین دو حالت رانندگی اسپرت و برفی را نیز ارائه می‎دهد. این خودرو با وجود وزن سنگین‌تر و برخورداری از جعبه دنده چهار سرعته، شتاب بسیار مناسبی دارد.

عیب یابی خودرو 206 اتوماتیک تیپ 6

روشن شدن و چشمک زدن * , S (دکمه اس و برف Sport-Snow)

روشن شدن نمایشگر S و * با صدای بوق اخطار، به معنی وجود مشکلی در گیربکس است (نه لزوما فقط شیر برقی)، در اغلب مواقع یکی از موارد زیر می‌تواند علت آن باشد.

 • ضعیف یا خراب شدن شیر برقی. که در این حالت گیربکس به دنده 3 رفته و از آن خارج نمی‌شود، مگر اینکه خودرو خاموش و روشن شود.
 • رسیدن شمارنده روغن گیربکس به حدی که باید تعویض شود. گیربکس اتوماتیک مجهز به شمارنده‌ای است که بسته به فشار وارده به گیربکس، استهلاک و زمان تعویض روغن آن را تعیین می کند. در این حالت عملکرد گیربکس عادی است، اما با خاموش روشن شدن خودرو، چراغ S و * خاموش نمی‌شوند.
 • کم یا زیاد شدن فشار روغن از محدوده استاندارد تعیین شده.

موارد دیگر که احتمال پیش آمدنشان کم است:
– مسدود شدن مجرای گردش روغن گیربکس.
– نقص در تامین ولتاژ ECU.
– قطع شدن ارتباط کابل سریال ECU با پنل.
– پاک شدن برنامه تعریف پدال گاز.
– چرب شدن و یا کثیف شدن سوکت های ارتباطی بین اجزای گیربکس مثل ECU، سلکتور، لیور و…

تعمیر گیربکس 206

1) تقه زدن گیربکس 206 (Al4)

در خودروهایی که دارای گیربکس Al4 هستند، هنگامی که خودرو بیش از حد گرم شود ممکن است شما صدای تقه زدن را بشنوید. دلیل اصلی آن گرم شدن روغن گیربکس 206 یا همان رقیق شدن روغن است که با بالا رفتن دمای موتور روغن گیربکس دچار فرار شدن می‌شود.

در مواردی که دمای روغن بیش از حد بالا باشد، قطعات شافت داخلی دچار خوردگی و سوختگی می‌شوند.

تقه زدن گیربکس اتوماتیک

2) گاز هرز خوردن گیربکس 206 در حالت D

در صورتی که خودرو در حالت D، R و یا M باشد و گاز اضافی بخورد ممکن است علت آن گرفتگی (کیپ شدن) فیلتر روغن گیربکس باشد. در این حالت اگر موتور خودرو را خاموش و روشن کنید، پس از طی کردن مسافتی همین مشکل برای خودرو تکرار خواهد شد، پس هر چه سریع‌تر آن را به تعمیرگاه ببرید.

خدمات تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک سروستانی تماس بگیرید

3) عدم تغییر وضعیت دنده با جا به جایی لیور

در این حالت راننده لیور را در وضعیت D قرار می‌دهد، اما نمایشگر دنده و گیربکس 206 آن را اجرا نمی‌کنند. معمولاً علت این موضوع خراب شدن سوئیچ چند منظوره (Selector) گیربکس است (که معمولاً در اثر تماس با آب اتفاق می‌افتد). همچنین ممکن است یک یا چند پین از سوکت سلکتور در اثر کثیفی قطع شده باشند.

طبق دستور عمل شرکت سیتروئن در ازای هر 60 هزار کیلومتر روغن موتور باید تعویض شود. دقت کنید که روغن گیربکس مناسب تاثیر بسزایی در عملکرد روان و دقیق گیربکس 206 دارد.

مطالب مرتبط

6 نظر در “گیربکس 206

 1. abas گفت:

  سلام من یه ۲۰۶ دارم سال ۹۹ گرفتم قبلش دويستو هفت داشتم از فروردين نودونه تل الان هزار كيلومتر كار نكرده ايا نياز ب تعويض روغن متور و گيريبكس دارد

  1. hossein zamani گفت:

   سلام و درود عباس عزیز
   با توجه به توضیحاتی که دادید، خیر نیازی به تعویض روغن نیست.
   تعویض روغن بستگی به نوع رانندگی داره؛ مثلا اگر روزانه ۸ ساعت رانندگی بشه باید در کیلومتر پایین تر (مثلا ۳۵) عوض بشه ولی اگر روزی ۲ الی ۳ ساعت رانندگی بشه تا ۶۰ هزار تا میشه رفت. در کل یک سال برای روغن زیاد نیست.

 2. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید.من سی5نیودارم وبعضی وقتهاکه سیستم تعلیق رادرحالت اتومات میذارم ومعمولاهم زمانیکه میرم توجاده خاکی یاپردست اندازدراین حالت میذارم اخطارpand girboxمیادوعلامت sوبرف هم باهم درنمایشگرمیادوتودنده اتومات توجاده تادنده3تعویض دنده میشه وبه4نمیره ویک توقف وخاموش میکنم کلادرست میشه البته تاکیدمیکنم بعضی اوقات اینطوری میشه.اونم فقط زمانیکه سیستم تعلیق یاکمک هارادرجاده های خاکی یادست اندازمیذارم این علامت میاد.درصورت امکان راهنمایی نماییدکه خطری داره یانه.متشکرازلطفتون

  1. hossein zamani گفت:

   سلام و درود بر شما حسین عزیز
   در پاسخ به موردی که مطرح کردید؛ «ایراد برقی داره و حتما باید با دستگاه این ایراد مشخص بشه.»

 3. نظری گفت:

  درود سپاس از سایت خوبتون، بنده 206 مدل 90 دارم، یکی دوهفته هست تو شیب تند سربالایی پارکینگ وقتی ماشین روی D هست با رها کردن پدال گاز ماشین به عقب برمیگرده و به شیب کمتر که میرسه دیگه عقب نمیره. همچنین گاهی توی حرکت و همیشه توی سربالایی ها با گاز دادن صدایی که از ماشین میاد انگار اونه که با ماشین دنده ای داری تو سربالایی دنده مرده حرکت میکنی. مورد گیربکس ماشینم چی هست؟ سپاسگزار میشم از راهنماییتون

  1. امیر رضا قناعتیان گفت:

   درود بر شما ایراد میتونه از توربین باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *