تعمیرگاه گیربکس سروستانی, گیربکس, گیربکس اتوماتیک, گیربکس اتوماتیک AL4

گیربکس 206

گیربکس 206

پژو 206 یکی از خودروهای محبوب دو دهه اخیر در ایران است. گیربکس 206 از نوع تیپ ترونیک بوده و با مشارکت شرکت رنو فرانسه ساخته شده، طراحی و تولید پژو 206 مطابق با استانداردهای روز دنیا است و شتاب بالا، قابلیت‌های دینامیکی خوب، سازگاری با محیط زیست و مصرف سوخت پایین از ویژگی‌های گیربکس 206 است.

همان طور که می‌دانید گیربکس پژو 206، مهم‌ترین قسمت موتور این خودرو است. همچنین سرعت و نیروی تولید شده موتور این خودرو توسط گیربکس کنترل می‌شود. در ادامه مشخصات گیربکس 206، تفاوت انواع گیربکس‌های 206 و مشکلات گیربکس 206 را توضیح می‌دهیم.

مشخصات گیربکس 206 (AL4)

گیربکس al4 - گیربکس 206

گیربکس 206 همان گیربکس اتوماتیک Al4 است، این گیربکس، یک گیربکس عرضی پنج دنده‌ای محسوب می شود که دارای چهار دنده برای حرکت به سمت جلو و یک دنده جهت حرکت به سمت عقب است.

گیربکس 206، گیربکس الکترومکانیکی است که توسط یک کنترل یونیت به نام EGS کنترل می‌شود. این گیربکس هوشمند قادر است الگوی تعویض دنده را طبق رانندگی فرد انتخاب کند.

گیربکس‌های Al4 در بین سایر گیربکس‌های موجود، از کیفیت مناسبی برخوردار هستند. داشتن سیستم تعویض کلاچ سیاره‌ای، بهره بردن از دو سیستم دستی و اتومات برای تعویض دنده و محدوده سرعت مناسب برای دنده‌ها از ویژگی‌های مثبت گیربکس 206 است.

قسمت‌های اصلی گیربکس 206 (Al4)

1) مبدل گشتاور (تورک کنورتور)

2) پمپ روغن

3) مجموعۀ محور ورودی و بلوک هیدرولیک

4) دیفرانسیل

5) محور خروجی گیربکس

انواع سنسورهای موجود در گیربکس 206

1) سنسور سرعت ورودی گیربکس (سنسور سرعت توربین)

این سنسور اطلاعات مربوط به سرعت توربین را به EGS اعلام می‌کند. این اطلاعات برای تشخیص میران لغزش توربین و همچنین میزان لغزش ترمز استفاده می‌شود.

2) سنسور سرعت خودرو

اطلاعات مربوط به سرعت خودرو را به ECU موتور اعلام می‌کند و این اطلاعات از طریق CAN به EGS ارسال می‌شود. (در تیپ 6 این خودرو، سنسور وجود ندارد و اطلاعات سرعت از سنسور چرخ‌ها دریافت می‌شود.)

3) سنسور دمای روغن

دمای روغن را به EGS اعلام می‌کند و EGS، این اطلاعات را برای تنظیم فشار روغن و کنترل گیربکس در 206 در دماهای متفاوت و بالا استفاده می‌کند.

4) سنسور فشار روغن

فشار روغن قبل از کلاچ‌ها و ترمزها را به EGS اعلام می‌کند تا EGS، فشار مدار را توسط شیر برقی‌های تنظیم فشار کنترل کند.

تعمیر گیربکس ۲۰۶

همان‌طور که در ابتدای این مقاله مطالعه کردید گیربکس، یکی از اجزای حیاتی در خودروهای پژو ۲۰۶ است. با گذشت زمان و استفاده مداوم، ممکن است مشکلاتی در گیربکس خودرو شما به وجود آید. در ادامه به کمک متخصصین شیراز گیربکس به بررسی مشکلات رایج گیربکس ۲۰۶ و راه حل‌های آن می‌پردازد.

۱. نشت روغن:

یکی از مشکلات رایج در گیربکس ۲۰۶، نشت روغن است. اگر روغن گیربکس به طور مداوم نشت کند، می‌تواند عملکرد گیربکس را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کاهش راندمان و عمر مفید آن شود. برای رفع این مشکل، ابتدا باید محل نشت روغن را پیدا کنید. سپس در صورت لزوم، قطعات معیوب را تعویض کنید و سیستم را با روغن مناسب پر کنید.

۲. صداهای غیرعادی:

صداهای غیرعادی مانند صدای خرد شدن، جیغ یا صدای واحد گیربکس ممکن است نشانه وجود مشکلات در گیربکس باشد. این مشکلات می‌توانند به علت کاهش روغن گیربکس، لغزش دیسک کلاچ، خرابی بلبرینگ‌ها یا دیگر عوامل باشند. برای تشخیص دقیق مشکل و رفع آن، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

۳. دنده‌های سخت یا گیر کردن دنده:

اگر در هنگام تغییر دنده‌ها با مشکل مواجه می‌شوید ممکن است مکانیسم ترمز کلاچ کابل کلاچ یا برخی قطعات دیگر گیربکس دچار خرابی شده باشند. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

۴. ترمز کلاچ سفت یا لغزشی:

اگر ترمز کلاچ گیربکس شما سفت است و یا در هنگام تغییر دنده لغزش دارد، مشکل  در سیستم هیدرولیک کلاچ و قطعات فرسوده است. در این حالت، بهتر است تعمیرکار متخصص را به منظور تشخیص دقیق مشکل و انجام تعمیرات لازم مراجعه کنید.

۵. گیر کردن دنده در حالت عادی:

درصورتی که با گیر کردن دنده در حالت عادی مواجه می‌شوید، ممکن است علت این مشکل در سیستم کلاچ یا مکانیسم دنده به وجود آید. بررسی و تعمیر این قسمت‌ها برای بهبود عملکرد گیربکس الزامی است.

این موارد می‌تواند باعث چلوگیری از بروز مشکل در خودروی شما شود:

 • تعمیر گیربکس ۲۰۶ بهتر است توسط تعمیرکاران مجرب و متخصص انجام شود.
 • برای جلوگیری از مشکلات گیربکس، نگهداری منظم و تعویض به موقع روغن گیربکس ضروری است.
 • در صورتی که مشکلات گیربکس بیشتر از توانایی شما باشد، توصیه می‌شود به یک نمایندگی مجاز خودرو مراجعه کنید.

با توجه به اهمیت گیربکس در عملکرد و تاثیر آن بر راندمان و عمر مفید خودرو، تعمیر و نگهداری منظم آن امری بسیار حیاتی است. با رعایت نکات فوق و مراجعه به تعمیرکار متخصص، می‌توانید از عملکرد بهینه گیربکس ۲۰۶ خود لذت ببرید و مشکلات آن را به حداقل برسانید.

تعمیر گیربکس 206 تیپ 2 معمولی

در صورت بروز مشکلات در گیربکس خودروی 206 تیپ 2، تعمیر صحیح و به موقع آن امری ضروری است. در ادامه، به بررسی مشکلات رایج در گیربکس 206 تیپ 2 معمولی و روش‌های رفع آن‌ها می‌پردازیم.

نشت روغن:

نشت روغن از گیربکس می‌تواند یکی از مشکلات رایج باشد. نشت روغن معمولاً ناشی از درزها یا اتصالات خراب در گیربکس است. برای تشخیص و رفع این مشکل، ابتدا باید محل نشت را پیدا کنید. با دقت بررسی کنید که آیا روغن از درزها یا اتصالات خارج می‌شود. در صورت تشخیص درزی، قطعه معیوب را تعویض کنید و سیستم را با روغن مناسب پر کنید.

دنده‌های سخت یا گیر کردن دنده:

اگر با مشکل دنده‌های سخت یا گیر کردن دنده در گیربکس ۲۰۶ تیپ ۲ روبرو هستید، ابتدا سطح روغن گیربکس را بررسی کنید. در صورت لزوم، روغن را تعویض کنید و سطح مناسب را تنظیم کنید. اگر مشکل همچنان وجود دارد، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا علت دقیق مشکل را تشخیص دهد و تعمیرات لازم را انجام دهد.

ترمز کلاچ سفت یا لغزشی:

اگر ترمز کلاچ گیربکس سفت است یا در هنگام تغییر دنده لغزش دارد، ابتدا سیستم هیدرولیک کلاچ را بررسی کنید.

صداهای غیرعادی:

صداهای غیرعادی مانند صدای خرد شدن، جیغ یا صدای غیرمعمول دیگر ممکن است نشانگر وجود خرابی در قطعات داخلی گیربکس باشد. در این صورت، بهتر است به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید تا با تجربه و تخصص خود، علت دقیق مشکل را تشخیص دهد.

سوختن زودرس کلاچ:

در برخی موارد، کلاچ خودرو ممکن است زودتر از موعد عمر مفید خود سوختگی نماید. این مشکل معمولاً به دلیل استفاده نادرست از کلاچ، ترافیک شدید و تعداد زیادی تغییر دنده در محیط‌های شهری رخ می‌دهد. برای جلوگیری از سوختن زودرس کلاچ، توصیه می‌شود از ترفیع دادن موتور در حالت کلاچ گرفته شده خودداری کنید. همچنین در شرایط ترافیکی سنگین، از استفاده صحیح کلاچ و تغییر دنده به طور دقیق و آرام استفاده کنید.

لرزش‌های نامتعادل:

لرزش‌های نامتعادل در گیربکس می‌توانند نشانه وجود مشکل در اتصال قطعات داخلی گیربکس باشند. این مشکل معمولاً به علت وجود صدمات در قطعات داخلی یا عدم تعادل در پوشش گیربکس رخ می‌دهد.

در هر صورت، تعمیر گیربکس 206 تیپ 2 معمولی نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. اگر شما تجربه کافی در زمینه تعمیرات خودرو ندارید، بهتر است این کار را به تعمیرکاران متخصص واگذار کنید. تعمیر گیربکس بدون دانش کافی می‌تواند به خودرو و شما آسیب برساند و مشکلات بیشتری ایجاد کند. اهمیت داشتن یک گیربکس سالم و عملکرد صحیح آن در افزایش ایمنی و کارایی خودرو شما بسیار بزرگ است. با دنبال کردن راهنمای تعمیر گیربکس 206 تیپ 2 معمولی و مراجعه به تعمیرکاران متخصص، می‌توانید خودروی خود را در شرایط بهینه نگه داشته و از رانندگی لذت ببرید.

آیا می‌توانم خودم مشکلات رایج گیربکس ۲۰۶ را تشخیص دهم و رفع کنم؟

در برخی موارد می‌توانید مشکلات رایج گیربکس ۲۰۶ را خودتان تشخیص داده و رفع کنید. اما باید توجه داشته باشید که تعمیر گیربکس یک فرآیند پیچیده است و در صورت عدم تجربه و دانش کافی، ممکن است باعث تشدید مشکلات شود. در صورتی که تسلط کافی بر تعمیر گیربکس ندارید، توصیه می‌شود به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

در ادامه، به برخی از مشکلات رایج گیربکس 206 و روش‌های ممکن برای تشخیص و رفع آن‌ها اشاره می‌کنم:

نقص فنی روغن گیربکس:

اگر گیربکس 206 عملکرد نامطلوبی دارد یکی از اولین مسائلی که بررسی شود، وضعیت روغن گیربکس است. اگر روغن کثیف یا فاسد به نظر می‌رسد، بهتر است آن را تعویض کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که سطح روغن در حد مطلوبی است.

مشکلات کلاچ:

گیربکس 206 ممکن است با مشکلات کلاچ روبرو شود که تأثیر قابل توجهی بر عملکرد آن دارد. اگر لغزش کلاچ رخ دهد یا دنده‌ها به خوبی جا نیفتد، ممکن است نیاز به تنظیم کلاچ وجود داشته باشد. برای انجام این کار، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

نقص فنی دنده‌ها:

اگر دنده‌ها به صورت نامناسب جابجا شوند یا صداهای غیرعادی تولید کنند، ممکن است مشکلی در سیستم دنده باکس وجود داشته باشد. در این صورت، تعمیر گیربکس به یک تعمیرکار ماهر و متخصص سپرده شود. آن‌ها با تجهیزات و دانش فنی مناسب، مشکل را تشخیص داده و رفع خواهند کرد.

طول عمر گیربکس خودروی 206:

گیربکس خودرو، به‌عنوان یکی از اجزای حیاتی و مهم در سیستم نقل و انتقال قدرت خودرو، نقش بسیار مهمی در عملکرد خودرو ایفا می‌کند. در ادامه این مقاله، به بررسی طول عمر گیربکس خودروی 206 می‌پردازیم. خودروی 206 که تولید و عرضه شده توسط شرکت پژو، یکی از خودروهای پرفروش و محبوب در جوامع مختلف است. بررسی عوامل مؤثر بر طول عمر گیربکس این خودرو و راهکارهای بهینه برای نگهداری و تعمیر صحیح آن، هدف اصلی این مقاله است.

مفهوم و اجزای گیربکس خودروی 206

در این بخش به معرفی مفهوم و اجزای مختلف گیربکس خودروی 206 می‌پردازیم. اجزایی مانند دنده‌ها، روغن گیربکس و سیستم کلاچ یکی از عوامل در عملکرد و ساختار گیربکس هستند که تاثیر مهمی بر طول عمر آن دارند.

عوامل مؤثر بر طول عمر گیربکس خودروی 206

به کمک متخصصین شیراز گیربکس، به بررسی عوامل مؤثر بر طول عمر گیربکس خودروی 206 می‌پردازیم. عواملی مانند عادات رانندگی، نگهداری منظم و صحیح، کیفیت روغن گیربکس، از جمله عواملی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد.

نوبت تعمیر گیربکس اتوماتیک در شیراز

⚠️ کاربران گرامی توجه نمایید؛ در مجموعه شیراز گیربکس خدمات مرتبط با "تبدیل گیربکس دنده ای به گیربکس اتوماتیک" ارائه نمی شود. به استثنا این مورد، همکاران ما آماده ارائه تمامی خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک به شما عزیزان هستند. .

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

چه روزهایی برای مراجعه شما به تعمیرگاه مناسب تر است؟*

راهکارهای بهینه برای نگهداری و تعمیر گیربکس 206

در ادامه به بررسی راهکارهای بهینه برای نگهداری و تعمیر گیربکس  206 می‌پردازیم. این راهکارها شامل تعویض منظم روغن گیربکس، استفاده از قطعات اصلی و معتبر در فرآیند تعمیر، نگهداری منظم و تعمیرات جزئی به موقع و همچنین آموزش صحیح به رانندگان برای استفاده صحیح از سیستم کلاچ می‌شوند.

در این مقاله از مجموعه شیراز گیربکس، به بررسی طول عمر گیربکس  206 پرداختیم. گیربکس  206 یکی از عوامل اساسی در عملکرد و طول عمر خودرو است. عواملی مانند عادات رانندگی، نگهداری صحیح، کیفیت روغن گیربکس، تعمیرات صحیح و استفاده صحیح از سیستم کلاچ می‌توانند بر طول عمر گیربکس تأثیر بگذارند.

با توجه به اینکه گیربکس یکی از قطعات پیچیده و حساس خودرو است، نیاز به نگهداری دقیق و تعمیرات منظم دارد. تعویض منظم روغن گیربکس، استفاده از قطعات اصلی از جمله راهکارهایی هستند که می‌توانند به بهبود عملکرد و طول عمر گیربکس 206 کمک کنند.

به طور خلاصه، نگهداری و تعمیر صحیح گیربکس  206 می‌تواند به افزایش طول عمر آن کمک کند. از طریق عملکرد صحیح و نگهداری منظم، می‌توان از گیربکس  206 بهره‌برداری بهتری داشت و هزینه‌های تعمیراتی آتی را کاهش داد.

تعمیرگاه‌های مناسب تعمیر گیربکس 206 شامل چه مواردی است؟

تعمیرگاه مناسب برای گیربکس خودروی ۲۰۶ باید شامل موارد زیر باشد:

 1. تخصص در گیربکس ۲۰۶:

تعمیرگاه باید تخصص و تجربه کافی در تعمیر و نگهداری گیربکس خودروی ۲۰۶ داشته باشد. این شامل دانش فنی و مهارت‌های لازم برای تعمیر مشکلات مرتبط با گیربکس این خودرو می‌شود.

 1. تجهیزات و ابزارهای پیشرفته:

تعمیرگاه باید از تجهیزات و ابزارهای پیشرفته برای تعمیر و تشخیص مشکلات گیربکس ۲۰۶ استفاده کند. این شامل ابزارهای تشخیص خطا، دستگاه‌های تعمیر و تعویض قطعات گیربکس و سایر ابزارهای مورد نیاز برای تعمیر صحیح گیربکس است.

 1. قطعات یدکی اصلی:

تعمیرگاه باید قطعات یدکی اصلی و باکیفیت برای تعمیر و تعویض قطعات گیربکس ۲۰۶ در اختیار داشته باشد. استفاده از قطعات اصلی و تایید شده توسط سازنده خودرو، از بروز مشکلات بعدی جلوگیری می‌کند و اطمینان از کیفیت تعمیر را برای مشتریان ایجاد می‌کند.

 1. تعمیرکاران ماهر و مجرب:

تعمیرگاه باید تعمیرکاران ماهر و مجربی را در خدمت داشته باشد. این مکانیک‌ها باید توانایی تشخیص صحیح مشکلات گیربکس را داشته باشند و توانایی تعمیر و تعویض قطعات را به درستی داشته باشند.

 1. خدمات مشتریان:

تعمیرگاه باید خدمات مشتریانی را ارائه دهد که شامل ارائه مشاوره فنی، تخصیص زمان مناسب برای تعمیر، ارائه گزارش تعمیرات باشد. و همچنین گارانتی برای خدمات ارائه شده باشد.

 1. قیمت منصفانه:

تعمیرگاه باید قیمت‌های منصفانه و رقابتی برای خدمات تعمیر گیربکس ۲۰۶ ارائه دهد. البته، قیمت پایین تنها عامل تعیین‌کننده نیست و کیفیت خدمات نیز باید در نظر گرفته شود.

با توجه به این موارد تعمیرگاهی که بتواند همه این عوامل زیر را در نظر بگیرد و ارائه دهد. با توجه به این موارد می‌توانید تعمیرگاه مناسب را  شناسایی کنید :

 1. تخصص در گیربکس خودروی ۲۰۶
 2. استفاده از قطعات یدکی اصلی و باکیفیت
 3. تجهیزات و ابزارهای پیشرفته برای تعمیر
 4. تعمیرکاران ماهر و مجرب در زمینه گیربکس خودروی ۲۰۶
 5. ارائه خدمات مشتریان حرفه‌ای، شامل مشاوره فنی و گزارش تعمیرات
 6. قیمت منصفانه و رقابتی برای خدمات تعمیر گیربکس

قطعات مناسب گیربکس ۲۰۶ را از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه قطعات مناسب برای گیربکس خودروی ۲۰۶، شما می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 1. نمایندگی رسمی یا فروشگاه قطعات یدکی پژو:

مراجعه به نمایندگی رسمی پژو یا فروشگاه‌های مجاز قطعات یدکی این برند، از جمله راه‌های اصلی برای تهیه قطعات یدکی گیربکس ۲۰۶ است.

 1. فروشگاه‌های آنلاین قطعات یدکی:

می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین معتبر و قابل اعتماد که به فروش قطعات یدکی خودروها می‌پردازند، استفاده کنید. در این فروشگاه‌ها می‌توانید قطعات مورد نیاز خود را جستجو و سفارش دهید و به آدرس خود تحویل بگیرید.

 1. تعمیرگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی:

تعمیرگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی که در تعمیر و نگهداری گیربکس خودروها تخصص دارند، معمولاً دسترسی به قطعات یدکی مورد نیاز دارند. می‌توانید با مراجعه به این تعمیرگاه‌ها، قطعات مورد نیاز خود را تهیه کنید. و یا از آن‌ها درخواست کنید تا قطعات را برای شما تهیه و تعمیر انجام دهند.

 1. بازار قطعات یدکی خودرو:

در برخی شهرها، بازار‌های خاصی وجود دارند که قطعات یدکی خودروها را به صورت عمده یا خرده به فروش می‌رسانند. می‌توانید به این بازارها مراجعه کرده و قطعات مورد نیاز خود را تهیه کنید. البته در این مورد، دقت کنید که قطعات تهیه شده از بازارهای خاص را از فروشندگان قابل اعتماد و با تضمین کیفیت تهیه کنید.

در صورت عدم اقدام جهت سرویس‌های دوره‌ای گیربکس خودروی ۲۰۶ چه مشکلاتی پیش می‌آید؟

عدم اقدام جهت سرویس‌های دوره‌ای گیربکس خودروی ۲۰۶ می‌تواند به مشکلات جدی در عملکرد و عمر مفید گیربکس منجر شود. در زیر به برخی از مشکلات محتمل اشاره می‌کنم:

 1. کاهش عمر مفید:

 گیربکس خودرو برای عملکرد صحیح و دقیق نیاز به روغن تمیز و مناسب دارد. بدون تعویض منظم روغن و فیلتر گیربکس، ذرات آلودگی است به روانکاری قطعات داخلی گیربکس وارد کنند و باعث کاهش عمر مفید آن شوند.

 1. کاهش کارایی:

عدم سرویس دوره‌ای گیربکس می‌تواند منجر به افت کارایی و عملکرد گیربکس شود. روغن کثیف و خسته‌شده می‌تواند منجر به ایجاد اصطکاک زیاد بین قطعات، کاهش راندمان و افت توان خودرو شود.

 1. آسیب به قطعات:

رسوبات و ذرات آلودگی در روغن گیربکس می‌توانند به قطعات گیربکس آسیب برسانند. این آسیب‌ها ممکن است باعث خرابی قطعات مکانیکی مهم مانند دنده‌ها، بلبرینگ‌ها و شافت‌ها شوند.

 1. افزایش خرابی:

سرویس نامناسب و نداشتن مراقبت مناسب از گیربکس می‌تواند خرابی‌های ناگهانی را تسریع کند. این خرابی‌ها ممکن است نیاز به تعمیرات گسترده و هزینه‌بر را داشته باشند.

 1. هزینه‌های بیشتر:

عدم انجام سرویس دوره‌ای گیربکس ممکن است به هزینه‌های بیشتر در طول دوره عمر خودرو منجر شود. تعمیرات بزرگتر و تعویض قطعات پیشگیرانه به طور معمول گرانتر از سرویس‌های دوره‌ای هستند.

سرویس دوره‌ای گیربکس خودروی ۲۰۶ برای حفظ عملکرد بهینه، افزایش عمر مفید و کاهش هزینه‌های تعمیراتی بسیار ضروری است.

استقبال از خودروی ۲۰۶ در بازار ایران

در گذشته، خودروی ۲۰۶ در بازار ایران از محبوبیت قابل توجهی برخوردار بود. این خودرو به دلیل طراحی زیبا، اقتصادی بودن و قابلیت‌های مناسب، جزو محبوب‌ترین خودروهای خانوادگی در ایران به شمار می‌آمد. همچنین، قطعات یدکی و خدمات پس از فروش برای خودروی ۲۰۶ به صورت گسترده در بازار موجود هستند.

اما در حال حاضر، با گذشت سال‌ها از تولید خودروی ۲۰۶، قدمت این خودرو افزایش یافته است و بسیاری از این خودروها دچار فرسودگی شده‌اند. بنابراین، استقبال از خودروی ۲۰۶ در بازار ایران در حال حاضر ممکن است کمتر از گذشته باشد.

همچنین با توجه به تغییرات قوانین مربوط به واردات خودروها در ایران، تامین قطعات یدکی برای خودروهای قدیمی‌ ممکن است دشوارتر شود. در برخی موارد ممکن است برای تهیه قطعات یدکی و تعمیرات، به فروشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی مراجعه کنید. این قطعات تولید داخل یا قطعات معمولاً مصرف شده را در اختیار شما بگذارند.

به طور کلی، استقبال از خودروی ۲۰۶ در بازار ایران در حال حاضر نسبت به گذشته کاهش یافته است. همچنین تهیه قطعات یدکی و خدمات پس از فروش ممکن است به چالشی تبدیل شود. هنوز برخی از افراد به دنبال خرید و نگهداری این خودرو هستند، زیرا هزینه نگهداری و تعمیرات آن نسبتاً کمتر از خودروهای جدیدتر است.

رقبای خودروی ۲۰۶ در بازار ایران

در بازار خودرو ایران، خودروی ۲۰۶ رقابت با چندین خودرو دیگر داشته است. در زیر به برخی از رقبای اصلی خودروی ۲۰۶ در بازار ایران اشاره می‌کنم:

 1. تیبا:

تیبا یکی از رقبای قوی خودروی ۲۰۶ در بازار ایران بوده است. این خودرو نیز جزو خودروهای خانوادگی و مقرون به صرفه محسوب می‌شود. طراحی مشابه با ساختار کلاسیک، هزینه نگهداری مناسب و قیمت مناسب آن در بین خریداران تقاضای قابل توجهی ایجاد کرده است.

 1. خودرو سمند:

 سمند نیز به‌عنوان رقیبی برای خودروی ۲۰۶ در بازار ایران مطرح است. این خودرو نیز در دسته خودروهای خانوادگی و اقتصادی قرار می‌گیرد و از لحاظ هزینه نگهداری و قیمت رقابتی است. با ارائه نسخه‌های مختلف و به‌روزرسانی‌های مداوم، سمند توانسته است جایگاه خود را در بازار خودرو ایران حفظ کند.

 1. رانا:

خودروی رانا نیز جزو رقبای خودروی ۲۰۶ در بازار ایران محسوب می‌شود. رانا نیز به‌عنوان یک خودروی خانوادگی با هزینه نگهداری مناسب و امکانات قابل قبول، مورد توجه خریداران قرار گرفته است. طراحی جدیدتر و ارائه نسخه‌های به‌روزرسانی شده رانا، بازارپسندی این خودرو را افزایش داده است.

 1. خودرو پژو ۲۰۷:

‌خودرو پژو ۲۰۷ نیز جزو رقبای خودروی ۲۰۶ در بازار ایران به شمار می‌رود. این خودرو با ترکیبی از طراحی مدرن و امکانات به‌روز، جایگاه خود را در بازار خودرو ایران پیدا کرده است. پژو ۲۰۷ به‌عنوان یک خودرو خانوادگی و شهری با امکانات راحتی و ایمنی مناسب، جذابیت خرید را دارد.

مهم است به این نکته اشاره کنم که رقبای ذکر شده برای خودروی ۲۰۶ در بازار ایران ممکن است تغییر کرده باشند.  با توجه به تحولات بازار خودرو، رقابت و ترجیحات مصرف کنندگان ممکن است تغییر کند. عواملی مانند قیمت، عملکرد، امکانات و هزینه‌ها طور کلی، رقبای خودروی ۲۰۶ در بازار ایران ممکن است شامل خودروهای دیگری نیز باشد با توجه به پویایی بازار خودرو، رقبای موجود ممکن است تغییر کنند.  نوآوری‌ها و به‌روزرسانی‌های جدید می‌توانند باعث ظهور رقبای جدیدی برای خودروهای ۲۰۶ شوند.

تعمیرات بهینه گیربکس خودروی 207

گیربکس خودرو ۲۰۶ یکی از قسمت‌های حیاتی و مهم آن است و در صورت بروز مشکلات، تعمیر و نگهداری مناسب آن امری ضروری است. در ادامه، به برخی اطلاعات کلی درباره تعمیرات بهینه گیربکس ۲۰۶ می‌پردازم:

 • تشخیص مشکلات:

ابتدا لازم است مشکلات موجود در گیربکس ۲۰۶ تشخیص داده شود. این مشکلات ممکن است شامل صداهای غیرعادی، دیفرانسیل نامناسب، سختی در تغییر دنده، لرزش هنگام تغییر دنده و … باشد. برای تشخیص دقیق‌تر، ممکن است نیاز به استفاده از تجهیزات تخصصی و توسط تعمیرکاران ماهر باشد.

۲. تعمیرات روتین:

انجام تعمیرات روتین و نگهداری منظم بر گیربکس ۲۰۶ می‌تواند به طول عمر آن کمک کند. این شامل تعویض روغن گیربکس، تعویض فیلترها، بررسی و تنظیم سیستم کلاچ و … می‌شود. این تعمیرات را می‌توان در طول سرویس‌های منظم خودرو انجام داد.

۳. تعمیر و تعویض قطعات:

 در صورت بروز مشکلات جدی در گیربکس ۲۰۶، ممکن است نیاز به تعمیر و تعویض قطعات باشد. این شامل تعویض کیت کلاچ، تعمیر دنده‌ها، تعویض روانکارها و … می‌شود. این تعمیرات باید توسط تعمیرکاران ماهر و با استفاده از قطعات یدکی اصلی انجام شود.

۴. تعمیرات پیشرفته:

در صورت بروز مشکلات پیچیده و جدی در گیربکس ۲۰۶، ممکن است نیاز به تعمیرات پیشرفته توسط متخصصان و تعمیرکاران حرفه‌ای باشد. این شامل تعمیرات داخلی گیربکس، تعویض و بازسازی قطعات داخلی پیچیده مانند دنده‌های مارپیچی و شافت‌ها، تعمیر کامل دیفرانسیل و … می‌شود.

روغن گیربکس اتوماتیک 206

روغن گیربکس 206
روغن گیربکس 206

گیربکس al4 بسیار حساس است بنابراین نیاز به توجه و مراقبت بیش‌تری دارد. به همین علت برای افزایش طول عمر و عملکرد بهتر خودرو، باید سرویس‌های دوره‌ای و تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 206 را جدی بگیرید. به طور کلی، روغن‌ گیربکس اتوماتیک 206 ماندگاری کمی دارد و در ابتدا به رنگ قرمز و یا زرد شفاف است.

شما به راحتی می‌توانید زمان تعویض روغن را از روی رنگ و بوی روغن گیربکس تشخیص دهید. اگر روغن به رنگ تیره باشد، نیاز به تعویض دارد.

امروزه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های رانندگان خودروی 206، انتخاب بهترین روغن برای گیربکس‌ است. معمولاً برای جلوگیری از استهلاک جعبه دنده یا گیربکس، استفادۀ به موقع از روغن گیربکس اتوماتیک 206 توصیه می‌شود.

اولین نکته که باید به آن توجه کنید تعویض به موقع روغن است. برای اطمینان به شما پیشنهاد می‌کنیم اول دفترچۀ راهنمای پژو 206 را مطالعه کنید و بر اساس آن مقدار و نوع روغن را انتخاب نمایید.

از کجا بفهمیم روغن گیربکس 206 کم است؟

گرمای بیش از حد باعث خرابی گیربکس اتوماتیک می‌شود. این گرما می‌تواند به علت کم بودن مایع یا تخلیه زیاد روغن گیربکس باشد.

اگر گیربکس اتوماتیک 206 دچار نشتی شود، خودروی شما روغن زیادی را از دست داده و سطح مایع بسیار پایین خواهد آمد. در این حالت گیربکس بیش از حد گرم شده و دچار لغزش می‌شود و دور موتور بالا می‌رود.

پایین بودن سطح روغن، هم بر روی گیربکس و هم بر روی اجزای داخلی آن اثر می‌گذارد و عملکرد آن‌ها را مختل می‌کند، بنابراین تعویض روغن را جدی بگیرید.

علائمی که به ما نشان می‌دهد روغن گیربکس اتوماتیک 206 کم است

روغن گیربکس 206
روغن گیربکس 206

1) نشتی روغن

بهتر است پس از هر بار تعویض روغن، سطح مایع را بررسی کنید. اگر متوجه نشتی روغن در زیر خودرو شدید، بهتر است سریعاً آن را برطرف کنید. در غیر این صورت گیربکس اتوماتیک 206 بسیار ضعیف عمل خواهد کرد.

2) رنگ روغن

روغن گیربکس سالم رنگ شفاف، روشن و بویی شبیه به نفت دارد، این روغن ممکن است در بعضی از خودروها به رنگ قرمز باشد. اگر رنگ این روغن قهوه‌ای تیره و یا گل‌آلود بود، زمان تعویض روغن است و در اسرع وقت روغن گیربکس را عوض کنید.

3) صداهای غیر عادی

یکی از علت‌های شنیدن صداهای غیر عادی در هنگام شتاب گرفتن و یا در حرکت، کم بودن روغن گیربکس اتوماتیک 206 است. اگر مایع گیربکس را بررسی نکنید صداهای گیربکس بیش‌تر می‌شود و گیربکس خودروی شما آسیب شدید می‌بیند.

 4) روشن شدن چراغ هشدار (S/*)

بسیاری از خودروهای امروزی به فناوری‌هایی مجهز هستند که مشکلات گیربکس اتوماتیک را به شما هشدار می‌دهند، چراغ هشدار نمونه‌ای از این فناوریست. یکی از دلایل روشن شدن چراغ هشدار می‌تواند بالا بودن دمای گیربکس باشد.

به طور کلی خطاهایی که باعث روشن شدن چراغ هشدار (/S*)  می‌شوند را می‌توان به دو دسته موقت و دائمی تقسیم کرد.

خطاهای موقت در مدت زمان کوتاهی ایجاد می‌شوند و قابل چشم‌پوشی هستند. خطاهای دائمی باعث به وجود آمدن مشکلات جدی در قطعات الکتریکی اتومبیل شده و از طرف دیگر باعث تغییر در داده‌های سنسور می‌شوند و نباید آن‌ها را نادیده گرفت. اما اطلاعات هر دو خطا در ECU ذخیره می‌شود.

چه موقع روشن شدن چراغ هشدار (S/*) خطرناک است؟

روشن شدن چراغ هشدار در هنگام رانندگی نگران کننده است. اما روشن بودن این چراغ همیشه به علت خرابی قطعات اتومبیل نیست. بسیاری از قطعات الکتریکی در خودرو می‌توانند باعث روشن شدن چراغ‌ هشدار شوند.

اگر این چراغ در خودروی شما روشن است و شما اطلاعات لازم برای حل این مشکل را ندارید، به شما توصیه می‌کنیم حتما آن را به تعمیرگاه ببرید. ادامه دادن به رانندگی در حالی که با این اخطار مواجه هستید، آسیب‌های جبران نشدنی را برای موتور و گیربکس به وجود می‌آورد.

5) مشکلات در هنگام تعویض دنده

یکی دیگر علائم کمبود روغن گیربکس اتوماتیک 206، مشکلات در هنگام تعویض دنده است. مکانیزم تعویض دنده‌ها، وابسته به فشار روغن است که پمپ روغن گیربکس و چرخش شفت با روشن شدن خودرو، این فشار را تنظیم می‌کند.

اگر روغن گیربکس 206، کم و یا کیفیت آن پایین باشد به طوری که فشار روغن تامین نشود، تعویض دنده اتفاق نمی‌افتد.

البته نقص در مکانیزم و فرمان الکترونیکی، دستورهای ارسالی به گیربکس و شیر برقی هم می‌توانند باعث ایجاد مشکل در تعویض دنده شوند.

6) لغزش گیربکس اتوماتیک

لغزش گیربکس اتوماتیک 206، لزوماً به معنای عدم کارایی گیربکس نیست، بلکه نشان دهندۀ نیاز به تعمیر و نگهداری بیش‌تر از آن است. اگر شما در هنگام رانندگی این لغزش را احساس کردید، باید سطح روغن را بررسی کنید، به احتمال زیاد روغن گیربکس اتوماتیک 206 کم است.

اما لغزش گیربکس اتوماتیک می‌تواند به علت فرسوده شدن باندهای گیربکس و چرخ دنده‌ها هم باشد. برای تشخیص دقیق این مشکل بهتر است خودرو را به دست افراد متخصص بسپارید. در ادامه علائم لغزش گیربکس اتوماتیک را نام می‌بریم با ما همراه باشید.

علائم لغزش گیربکس اتوماتیک

 • دور موتور بالا
 • تاخیر در شتاب
 • تعویض سخت دنده

7) بوی سوختگی

 روغن گیربکس اتوماتیک 206 علاوه بر خاصیت روان‌کاری، خاصیت خنک کنندگی هم دارد. یکی از شایع‌ترین دلایل بوی سوختگی گرم شدن بیش از حد گیربکس است که روغن از آن جلوگیری می‌کند.

اما گاهی اوقات بوی سوختگی به علت کم بودن روغن گیربکس هم می‌تواند باشد. کمبود روغن معمولاً به علت نشت روغن گیربکس اتوماتیک 206 است زیرا روغن گیربکس برخلاف روغن موتور، با گذشت زمان کاهش نمی‌یابد.

اگر هر کدام از علائم بالا را تجربه کردید، باید هر چه سریع‌تر خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید و این مشکلات را رفع کنید.

روغن گیربکس 206 را هر چند وقت یکبار عوض کنیم؟

تعویض روغن گیربکس 206

همان طور که قبلاً گفتیم، بسیاری از افراد به اهمیت تعویض روغن موتور آگاه هستند، اما تعویض روغن گیربکس اتوماتیک را جدی نمی‌گیرند. با گذر زمان روغن گیربکس اتوماتیک 206 آلوده می‌شود و سطح مایع پایین می‌آید.

اگر روغن گیربکس آلوده و یا کم باشد، تعویض دنده با تاخیر انجام می‌شود و یا دنده درگیر نمی‌شود از طرف دیگر چرخ دنده‌ها و قطعات داخلی به علت کمبود روغن دچار فرسودگی و ساییدگی می‌شوند.

به گفتۀ کارشناسان توصیه می‌شود پس از هر صد یا صد و پنجاه هزار کیلومتر، حتماً گیربکس خودرو را بررسی کرده و هر 40 هزار کیلومتر روغن گیربکس را تعویض کنید.

یدک کشیدن بارهای سنگین، توقف و حرکت مداوم و شرایط آب و هوایی نامساعد روی روغن گیربکس اتوماتیک 206 تاثیر منفی می‌گذارند. اگر با این شرایط رانندگی می‌کنید بهتر است وضعیت روغن گیربکس خودرو را مرتباً بررسی کنید تا از ایجاد مشکلات و تعمیرات پرهزینه و طاقت‌فرسا جلوگیری کنید.

انواع مدل های پژو 206

1) 206 تیپ دو

گیربکس AL4 - گیربکس 206

206 تیپ یک، امکاناتی معمولی و ساده داشت اما در تیپ دو 206، از موتور TU3 1360 سی سی با 75 اسب بخار استفاده شده. از طرفی تغییرات زیادی در شبکه الکترونیکی آن به وجود آمد.

تیپ دو 206 دارای ECU ایربگ است. البته در تیپ دو جدید این ECU حذف شده و از سوییچ اینرسی (قطع کن برق در ضربات)، استفاده می‌شود.

2) 206 تیپ 3

4

از نظر فنی تیپ سه با مشخصات مشابه تیپ یک و دو و با همان موتور 1.4 لیتری TU3 عرضه شد. تیپ سه از لحاظ امکانات رفاهی بسیار کامل است. گیربکس 206 تیپ 3، یک گیربکس پنج دنده دستی است.

مزیت این مدل مصرف سوخت مناسب و بهینۀ آن است اما عیب اصلی این مدل با توجه به وزن آن، شتاب ضعیف و نه چندان مناسب است.

3) 206 تیپ پنج

5

موتور این خودرو از نوع TU5 است و محور محرک آن از طریق دیفرانسیل جلو می‌باشد. گیربکس 206 تیپ پنج، یک گیربکس پنج دنده دستی است و موتور این خودرو قدرتی حدود 105 اسب بخار و گشتاور 142 نیوتن‌متر دارد.

این خودرو همانند تیپ سه بوده با این تفاوت که در تیپ پنج ترمز ABS چهار کانال دارد و هر چهار چرخ آن دیسکی است.

نقاط ضعف

 • کیفیت ساخت نامناسب
 • مشکلات جعبه دنده اتومات
 • عایق بندی ضعیف‌تر از 207

4) 206 تیپ شش

6

تیپ شش به عنوان نسخه استاندارد پژو 206 اتوماتیک در بازار شناخته می‌شود. گیربکس 206 تیپ شش، همان Al4 است که از قابلیت تیپ ترونیک برخوردار است. همچنین دو حالت رانندگی اسپرت و برفی را نیز ارائه می‎دهد. این خودرو با وجود وزن سنگین‌تر و برخورداری از جعبه دنده چهار سرعته، شتاب بسیار مناسبی دارد.

عیب یابی خودرو 206 اتوماتیک تیپ 6

روشن شدن و چشمک زدن * , S (دکمه اس و برف Sport-Snow)

روشن شدن نمایشگر S و * با صدای بوق اخطار، به معنی وجود مشکلی در گیربکس است (نه لزوما فقط شیر برقی)، در اغلب مواقع یکی از موارد زیر می‌تواند علت آن باشد.

 • ضعیف یا خراب شدن شیر برقی. که در این حالت گیربکس به دنده 3 رفته و از آن خارج نمی‌شود، مگر اینکه خودرو خاموش و روشن شود.
 • رسیدن شمارنده روغن گیربکس به حدی که باید تعویض شود. گیربکس اتوماتیک مجهز به شمارنده‌ای است که بسته به فشار وارده به گیربکس، استهلاک و زمان تعویض روغن آن را تعیین می کند. در این حالت عملکرد گیربکس عادی است، اما با خاموش روشن شدن خودرو، چراغ S و * خاموش نمی‌شوند.
 • کم یا زیاد شدن فشار روغن از محدوده استاندارد تعیین شده.

موارد دیگر که احتمال پیش آمدنشان کم است:
– مسدود شدن مجرای گردش روغن گیربکس.
– نقص در تامین ولتاژ ECU.
– قطع شدن ارتباط کابل سریال ECU با پنل.
– پاک شدن برنامه تعریف پدال گاز.
– چرب شدن و یا کثیف شدن سوکت های ارتباطی بین اجزای گیربکس مثل ECU، سلکتور، لیور و…

تعمیر گیربکس 206

1) تقه زدن گیربکس 206 (Al4)

در خودروهایی که دارای گیربکس Al4 هستند، هنگامی که خودرو بیش از حد گرم شود ممکن است شما صدای تقه زدن را بشنوید. دلیل اصلی آن گرم شدن روغن گیربکس 206 یا همان رقیق شدن روغن است که با بالا رفتن دمای موتور روغن گیربکس دچار فرار شدن می‌شود.

در مواردی که دمای روغن بیش از حد بالا باشد، قطعات شافت داخلی دچار خوردگی و سوختگی می‌شوند.

تقه زدن گیربکس اتوماتیک

2) گاز هرز خوردن گیربکس 206 در حالت D

در صورتی که خودرو در حالت D، R و یا M باشد و گاز اضافی بخورد ممکن است علت آن گرفتگی (کیپ شدن) فیلتر روغن گیربکس باشد. در این حالت اگر موتور خودرو را خاموش و روشن کنید، پس از طی کردن مسافتی همین مشکل برای خودرو تکرار خواهد شد، پس هر چه سریع‌تر آن را به تعمیرگاه ببرید.

خدمات تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک سروستانی تماس بگیرید

3) عدم تغییر وضعیت دنده با جا به جایی لیور

در این حالت راننده لیور را در وضعیت D قرار می‌دهد، اما نمایشگر دنده و گیربکس 206 آن را اجرا نمی‌کنند. معمولاً علت این موضوع خراب شدن سوئیچ چند منظوره (Selector) گیربکس است (که معمولاً در اثر تماس با آب اتفاق می‌افتد). همچنین ممکن است یک یا چند پین از سوکت سلکتور در اثر کثیفی قطع شده باشند.

طبق دستور عمل شرکت سیتروئن در ازای هر 60 هزار کیلومتر روغن موتور باید تعویض شود. دقت کنید که روغن گیربکس مناسب تاثیر بسزایی در عملکرد روان و دقیق گیربکس 206 دارد.

مطالب مرتبط

6 نظر در “گیربکس 206

 1. abas گفت:

  سلام من یه ۲۰۶ دارم سال ۹۹ گرفتم قبلش دويستو هفت داشتم از فروردين نودونه تل الان هزار كيلومتر كار نكرده ايا نياز ب تعويض روغن متور و گيريبكس دارد

  1. hossein zamani گفت:

   سلام و درود عباس عزیز
   با توجه به توضیحاتی که دادید، خیر نیازی به تعویض روغن نیست.
   تعویض روغن بستگی به نوع رانندگی داره؛ مثلا اگر روزانه ۸ ساعت رانندگی بشه باید در کیلومتر پایین تر (مثلا ۳۵) عوض بشه ولی اگر روزی ۲ الی ۳ ساعت رانندگی بشه تا ۶۰ هزار تا میشه رفت. در کل یک سال برای روغن زیاد نیست.

 2. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید.من سی5نیودارم وبعضی وقتهاکه سیستم تعلیق رادرحالت اتومات میذارم ومعمولاهم زمانیکه میرم توجاده خاکی یاپردست اندازدراین حالت میذارم اخطارpand girboxمیادوعلامت sوبرف هم باهم درنمایشگرمیادوتودنده اتومات توجاده تادنده3تعویض دنده میشه وبه4نمیره ویک توقف وخاموش میکنم کلادرست میشه البته تاکیدمیکنم بعضی اوقات اینطوری میشه.اونم فقط زمانیکه سیستم تعلیق یاکمک هارادرجاده های خاکی یادست اندازمیذارم این علامت میاد.درصورت امکان راهنمایی نماییدکه خطری داره یانه.متشکرازلطفتون

  1. hossein zamani گفت:

   سلام و درود بر شما حسین عزیز
   در پاسخ به موردی که مطرح کردید؛ «ایراد برقی داره و حتما باید با دستگاه این ایراد مشخص بشه.»

 3. نظری گفت:

  درود سپاس از سایت خوبتون، بنده 206 مدل 90 دارم، یکی دوهفته هست تو شیب تند سربالایی پارکینگ وقتی ماشین روی D هست با رها کردن پدال گاز ماشین به عقب برمیگرده و به شیب کمتر که میرسه دیگه عقب نمیره. همچنین گاهی توی حرکت و همیشه توی سربالایی ها با گاز دادن صدایی که از ماشین میاد انگار اونه که با ماشین دنده ای داری تو سربالایی دنده مرده حرکت میکنی. مورد گیربکس ماشینم چی هست؟ سپاسگزار میشم از راهنماییتون

  1. امیر رضا قناعتیان گفت:

   درود بر شما ایراد میتونه از توربین باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *