تعمیر گیربکس اتوماتیک, تعمیرگاه گیربکس سروستانی, گیربکس, گیربکس اتوماتیک

علت اصلی تقه زدن گیربکس اتوماتیک

تقه زدن گیربکس اتوماتیک

در شرایط عادی گیربکس‌های اتوماتیک با توجه به نوع رانندگی افراد، نسبت دنده را انتخاب می‌کنند. همچنین عمل انتخاب نسبت دنده به علت خاصیت لنت گونه باندهای ترمز و صفحات، به راحتی و نرمی انجام می‌شود. اما گاهی ممکن است در گیربکس‌های اتوماتیک صدای ضربه بشنوید که به آن تقه زدن گیربکس اتوماتیک هم می‌گویند. فکر می‌کنید علت آن چیست؟

علل تقه زدن گیربکس‌ اتوماتیک

تقه زدن گیربکس‌ اتوماتیک دلایل زیادی دارد. هر گیربکس اتوماتیک با توجه به مدل طراحی و تعداد دنده‌های مشخص شده برای آن، می‌تواند تعدادی قفسه سیاره‌ای داشته باشد.

گیربکس اتوماتیک از مدارات هیدرولیکی که توسط بلوک هیدرولیک (ساعت گیربکس اتوماتیک) کنترل می‌شود، استفاده می‌کند. به این دلیل این کار صورت می‌گیرد تا نسبت دنده مشخصی را از طریق باندهای ترمز و صفحات انتخاب نماید.

برای اینکه یک گیربکس اتوماتیک قادر باشد نسبت دنده‌های مختلف را ایجاد کند، با کمک صفحات مختلف و باندهای ترمز، سرعت گردش بخش‌های مختلف قفسۀ سیاره‌ای را تغییر می‌دهد.

کنترل بلوک هیدرولیک نیز می‌تواند بر عهدۀ ECU و یا گاورنر مکانیکی باشد. همان طور که می‌دانید گیربکس‌های اتوماتیک از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. هر کدام از این اجزاء عملکرد مخصوصی دارند.

یک گیربکس اتوماتیک ممکن است مانند سایر سیستم‌ های هیدرولیکی دچار خرابی و فرسودگی شود. گاهی اوقات ممکن است سیستم خنک کننده به درستی کار نکند، فیلتر روغن نیاز به تعویض داشته باشد و یا ممکن است قطعات گیربکس اتوماتیک دچار خوردگی و یا شکست، شده باشند.

علاوه بر این باید بدانیم دشمن اصلی جعبه دنده های اتوماتیک گرما و حرارت زیاد است. در ادامه توضیح می‌دهیم که هر یک از عوامل چگونه باعث ایجاد صدای تقه زدن در گیربکس اتوماتیک می‌شوند.

مطلب مرتبط: گیربکس اتوماتیک

1) خرابی شیر رادیاتور گیربکس اتوماتیک

همانطور که گفته شد گرما دشمن اصلی گیربکس‌های اتوماتیک است. اصطکاک ایجاد شده در بین قطعات گیربکس سبب تولید گرما می‌شود. این گرما باعث ذوب شدگی قطعات شده و گاهی نیز ممکن است باعث فرار شدن روغن واسکازین شود.

به همین دلیل گیربکس‌های اتوماتیک باید در محیطی خنک کار کنند و خنک ماندن این سیستم اهمیت زیادی دارد. از این رو غالباً برای خنک سازی فضای داخلی گیربکس از یک لوله کشی ویژه و یک مایع خنک کننده (معمولاً آب) استفاده می‌شود.

با این حال اگر شیر رادیاتور معیوب شده و عملکرد خود را به درستی انجام ندهد، حرارت در گیربکس اتوماتیک بالا می‌رود. این عمل باعث می‌شود شما صدای تقه زدن را در حین کار کردن گیربکس بشنوید.

2) خرابی شیرهای الکترونیکی و سوپاپ‌ ها

در صورتی که سوپاپ‌ ها و یا شیرهای الکترونیکی در گیربکس‌های اتوماتیک دچار عیب شده و عملکرد خود را به صورت صحیح انجام ندهند، روغن گیربکس تحت فشار قرار گرفته و خاصیت روان کنندگی آن مختل می‌شود. در این حالت کاملاً قابل انتظار است که شما صدای تقه زدن را در گیربکس اتوماتیک خود بشنوید.

3) اشکال در رانندگی

رفع صدای تقه زدن گیربکس اتوماتیک

شاید ساده‌ترین و در عین حال رایج ترین علت تقه زدن گیربکس‌ اتوماتیک، رانندگی نادرست باشد. گیربکس‌های اتوماتیک قلق‌‌های خاصی دارند و اگر به درستی از آن‌ها استفاده نشود، ممکن است با گذشت زمان دچار خرابی شوند.

در صورتی که راننده به درستی رانندگی نکرده باشد و در تعویض حالت دنده یا تغییر سرعت ناگهانی و نادرست عمل کند، بخش کامپیوتری گیربکس اتوماتیک با گذشت زمان فرسوده و مختل شده. همچنین باعث آسیب به اجزای داخلی گیربکس می‌شود.

افزایش دما و فشار ناگهانی در سیستم گیربکس‌های اتوماتیک، باعث عملکرد غلط اجزای کامپیوتری آن شده و موجب می‌شود شما صدای تقه زدن را بشنوید.

4) اتصالات داخلی گیربکس‌های اتوماتیک

در گیربکس اتوماتیک خودرو، به صدای تقه زدن توجه کنید. اگر صدا را شنیده و به آن توجه نکنید، کم کم این تقه زدن با تاثیر بر روی اتصالات داخلی گیربکس اتوماتیک سبب شل شدن آن‌ها می‌شود. بنابراین بهتر است قبل از شدت یافتن این مشکل، آن را به یک تعمیرکار با تجربه بسپارید و از بروز اتفاقات بعدی جلوگیری کنید.

5) آلوده شدن روغن گیربکس‌های اتوماتیک

تقه زدن گیربکس اتوماتیک

روغن واسکازین استفاده شده در گیربکس‌های اتوماتیک ضامن عملکرد صحیح گیربکس است و نقش روان کننده دارد. روغن کاری گیربکس‌های اتوماتیک یکی از روش‌های مهم برای پیش‌گیری از فرسودگی و شکنندگی اجزای داخلی آن است.

در صورتی که این روغن آلوده شده و یا به هر دلیلی کیفیت خود را از دست داده باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

خاصیت روان کنندگی خود را نیز از دست داده و دمای گیربکس را به سرعت تغییر می‌دهد. در این شرایط باندها و صفحات درست درگیر نمی‌شوند و این عمل سبب ایجاد صدای تقه زدن در گیربکس‌های اتوماتیک می‌شود.

بنابراین توصیه می‌شود در دوره های مشخص اقدام به تعویض روغن گیربکس خودروی خود کرده و آن را کنترل کنید.

شماره تماس تعمیرگاه سروستانی

تقه زدن گیربکس اتوماتیک در دنده عقب

تقه زدن گیربکس اتوماتیک در دنده عقب

دقت داشته باشید که حین قرار دادن گیربکس اتوماتیک در حالت دنده عقب، به همان خاصیت روان کنندگی توسط روغن نیاز داریم. در صورتی که روغن گیربکس اتوماتیک به خوبی عمل نکرده و یا سایر قطعات آن مشکل داشته باشند، صدای تقه زدن گیربکس اتوماتیک در هنگام دنده عقب به گوش خواهد رسید.

رفع تقه زدن گیربکس اتوماتیک

برای رفع تقه زدن گیربکس اتوماتیک در صورتی که مشکل در موارد گفته شدۀ بالا نباشد، می‌توانید مطابق مراحل زیر اقدام کنید:

1) ابتدا سر باطری را جدا نمایید و اجازه دهید خودرو در حدود 20 دقیقه در این حالت باقی بماند.

2) پس از گذشت 20 دقیقه، سر باطری را به جای اولیه خود برگردانید. و در حالی که پای خود را روی پدال ترمز قرار داده‌اید، دنده را از حالت P به حالت R ببرید.

3) اکنون پس از گذشت 2 تا 3 ثانیه، دنده را از حالت R به حالت N تغییر دهید.

4) دوباره 2 ثانیه منتظر مانده و دنده را از حالت N به حالت D ببرید.

5) مجدد 2 ثانیه صبر کرده و همین کار را برای 8 بار در وضعیت رفت و برگشت تکرار کنید.

6) در نهایت دنده را در وضعیت D گذاشته و با شروع به حرکت، سرعت را افزایش داده و تمام دنده‌ها را پر نمایید.

7) پس از آن مجدد سرعت را کاهش داده و خودرو را در حالت ایست کامل قرار دهید.

مطلب مرتبط: گیربکس CVT

طریقه نگه داری از گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای خودروهای دنده اتوماتیک است. این گیربکس وظیفه انتقال قدرت در خودرو را بر عهده دارد. در این گیربکس‌ها انتخاب سرعت دنده و نیروی وارده با توجه به سرعت و وضعیت جاده به صورت اتوماتیک از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

بنابراین مراقبت از گیربکس اتوماتیک اهمیت ویژه‌ای دارد. در ادامه چند نکته برای نگهداری از گیربکس اتوماتیک را خواهیم گفت.

1) در واقع روغن و فیلتر مهم‌ترین بخش‌های یک گیربکس اتوماتیک هستند و حتما باید به صورت دوره‌ ای عوض شوند.

2) دنده را درست تنظیم کنید.

3) مایع گیربکس را بررسی کنید.

4) سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید.

5) از بکسل‌های سنگین پرهیز کنید.

معرفی کارگاه‌های مناسب جهت تعمیر و رفع صدای ناهنجار گیربکس اتوماتیک

معرفی کارگاه‌های مناسب جهت تعمیر گیربکس پژو

یکی از نکات دارای اهمیت، حفظ و نگه‌داری گیربکس اتوماتیک است. نباید از این نکته غافل شد که گیربکس‌های اتوماتیک دارای حساسیت بالا و روش‌های نگه‌داری‌ خاص هستند. به همین دلیل در این مقاله، خارج از اشاره به نکاتی که در ارتباط با این نوع گیربکس‌ها اشاره شد در تلاشیم تا بتوانیم تعمیرگاه مناسب جهت ارائه خدمات تخصصی و تهیه قطعات اصلی و باکیفیت به شما عزیزان معرفی کنیم.

تعمیرگاه سروستانی واقع در بلوار ساحلی شرقی شیراز، یکی از تعمیرگاه‌های مورداطمینان و دارای تخصص کافی درزمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک است. تعمیرگاه سروستانی با ارائه خدماتی مانند: تعمیر و سرویس انواع گیربکس‌های اتوماتیک، مشاوره درزمینه تعمیر و نگه‌داری انواع گیربکس‌های اتوماتیک، عیب‌یابی و رفع ایرادات گیربکس‌های اتوماتیک و فروش قطعات گیربکس‌های اتوماتیک در خدمت مراجعه‌کنندگان محترم است. درصورتی‌که تمایل به استفاده از خدمات تعمیرگاه سروستانی دارید، با مراجعه به سایت شیراز گیربکس و بخش دریافت نوبت می‌توانید به‌صورت اینترنتی جهت مراجعه به تعمیرگاه زمان دلخواه خود را مشخص کنید.

تهیه قطعات مناسب گیربکس اتوماتیک

نباید فراموش کرد که یکی از تاثیرگذارترین نکات در نگه‌داری گیربکس‌های اتوماتیک، تهیه قطعات دارای اصالت و کیفیت مناسب است. قطعات یدکی که جهت استفاده درگیربکس‌های اتوماتیک به کار گرفته می‌شوند، می‌توانند طول عمر و سلامت گیربکس اتوماتیک را ضمانت کنند. تعمیرگاه سروستانی با بهره بری از علم خود در ارتباط با انواع گیربکس‌های اتوماتیک و قطعات مناسب، این بستر را فراهم کرده است تا بتواند قطعات موردنیاز و دارای کیفیت مناسب را به مشتریان و مراجعین محترم ارائه کند.

جهت تامین قطعات و مقایسه کالاهای موجود، می‌توانید به بخش محصولات در سایت شیراز گیربکس مراجعه کنید. با بازدید از این بخش وب‌سایت شیراز گیربکس می‌توانید قطعات موردنیاز خودروی خود را فراهم کنید. بعد از سفارش کالا در سایت شیراز گیربکس، سفارش شما به‌ سرعت بوسیله بخش پشتیبانی پیگیری می‌شود و با شما تماس خواهند گرفت. همچنین با دنبال کردن سایت شیراز گیربکس، امکان باخبر شدن از قطعات و مقالات نیز در دسترس شما عزیزان است.

سایر مشکلاتی که می‌تواند باعث ایجاد و بروز صدا درگیربکس اتوماتیک خودرو شود

سایر مشکلاتی که می‌تواند باعث ایجاد و بروز صدا درگیربکس اتوماتیک خودرو شود

یکی از عوامل تأثیرگذار بر تقه زدن گیربکس اتوماتیک می‌تواند زمانی رخ دهد که تعویض دنده از ۱ به ۲ و یا از ۲ به ۳ همراه با گاز دادن نامنظم و نامتعادل توسط راننده، به‌صورت مقطعی صورت بپذیرد.

با توجه به شیوه کار گیربکس اتوماتیک، ECU گیربکس با دریافت اطلاعات از پدال گاز و نحوه گاز دادن راننده، فرمان لازم برای تعویض دنده‌ها را به شیرهای برقی و سایر قطعات ارسال می‌کند. زمانی که راننده پدال گاز را به‌صورت غیرمتعارف و غیرعادی فشار دهد (مثلاً با پا روی پدال گاز بازی کند و آن را به‌ صورت نامنظم سریع کم‌ و زیاد کند)، ECU تحلیل درستی از نوع گاز دادن راننده نخواهد داشت و درنتیجه فرمان تعویض دنده‌ها را به‌صورت صحیح انجام نخواهد داد. در این صورت، راننده هنگام تعویض دنده متوجه صدایی تقه مانندی می‌شود.

این اتفاق در ترافیک‌های شدید بسیار تکرار می‌شود و به این دلیل که گیربکس به‌ صورت مرتب بین دنده‌های 1 به 2 و  2 به 1 تعویض می‌گردد، راننده متوجه صدای تقه مانند می‌شود.

تقه زدن گیربکس اتوماتیک در تعویض دنده‌ها

درصورتی‌که ضربه یا تقه زدن گیربکس اتوماتیک در تعویض دنده‌ها به دلیل نقص فنی صورت گرفته باشد، در اکثر مواقع موارد زیر در نقص فنی پیش‌آمده دخیل هستند:

1- کم بودن سطح روغن گیربکس اتوماتیک.

2- خارج شدن تنظیمات گیربکس که به دلیل موارد زیر به وجود می‌آیند:

 • رانندگی در ترافیک در حالت D
 • افزایش دمای گیربکس و از بین رفتن خاصیت روغن آن (کار نکردن فن، گرفتگی مجرای گردش آب و…)
 • ضعیف یا خراب شدن شیر برقی (سلونوئید)
 • فرار روغن از کلاچ‌ها

گاز هرز خوردن گیربکس در حالت D

 درصورتی‌که خودرو در حالت D یا در حالت R و M باشد و هرز گاز بخورد (فشار بر روی پدال گاز نسبت به‌ سرعت حرکت خودرو یکسان نباشد)، علت آن احتمالاً می‌تواند یکی از موارد باشد:

1- گرفتگی (مسدود شدن) فیلتر روغن گیربکس که در این حالت با خاموش و روشن کردن خودرو، مسافت کوتاهی را می‌توان طی کرد ولی مجدداً گاز هرز می‌خورد.

2- از بین رفتن باند یا کلاچ گیربکس، که در اثر استفاده نادرست از خودرو و یا استهلاک آن اتفاق می‌افتد.

3- ظاهر شدن چراغ هشدار چشمک‌زن (اسنو و اسپرت) و قرار گرفتن خودرو در دنده اضطراری (دنده 3) و عدم تعویض دنده‌ی مناسب، روشن شدن این آلارم نشانه‌ی وجود مشکلی درگیربکس اتوماتیک است.  یکی از نکات اصلی و ساده در ارتباط با روشن شدن این آلارم، فرارسیدن زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک است که ECU بر اساس پارامترهای ارسالی از حسگر میزان آلودگی روغن درگیربکس و میزان ساعت کارکرد روغن را تشخیص می‌دهد. با فرارسیدن موعد تعویض روغن، چراغ‌های چشمک‌زن را جهت اطلاع راننده روشن می‌کند که این ایراد فنی توسط دستگاه دیاگ قابل‌ تشخیص است و بعد از تعویض روغن، عدد آلودگی روغن را می‌بایست با دستگاه دیاگ کم کرد.

عدم‌ تغییر وضعیت دنده با جابجایی دسته‌دنده اتوماتیک

در این حالت راننده دنده را در وضعیت D قرار می‌دهد، اما نمایشگر دنده و گیربکس این فرمان را اجرا نمی‌کنند. معمولاً علت پیش آمدن این نقص، خراب شدن سلکتور یا سوئیچ چندمنظوره (Selector) گیربکس است که معمولاً در اثر تماس با آب دچار این نقص فنی می‌شود (موتورشویی کارواش، هواگیری سیستم خنک‌کننده، تعویض آب رادیاتور و …).

همچنین ممکن است یک یا چند عدد از اتصالات پین از سوکت سلکتور در اثر کثیفی جداشده باشند. یکی دیگر از ایراداتی که ممکن است در بلندمدت پیش بیاید، بالا رفتن بیش‌ازحد دمای روغن گیربکس است. معمولاً با بالاتر رفتن دمای روغن گیربکس از حد مجاز (۱۱۸ درجه سانتی‌گراد) می‌تواند باعث بروز مشکل و ایجاد صدا درگیربکس اتوماتیک شود که ممکن است یکی از دلایل زیر باعث بروز افزایش دما شود:

1- رانندگی در ترافیک سنگین و سربالایی تند که با خاموش کردن و خنک شدن موتور این موضوع رفع می‌شود.

2- هرگونه ایراد و یا نقص فنی در سیستم خنک‌کننده موتور، یا افت پیدا کردن سطح مایع خنک‌کننده در مخزن رادیاتور، که می‌بایست هرچه سریع‌تر به آن رسیدگی شود. در صورت عدم رسیدگی به‌موقع به میزان مایع خنک‌کننده رادیاتور، آسیب‌های سنگینی به موتور و گیربکس وارد می‌شود.

3- ممکن است در اثر کثیفی و یا بسته شدن صافی گیربکس (فیلتر گیربکس) گردش روغن درگیربکس دچار مشکل شده باشد و درنتیجه حرارت آن بالا برود، این مورد بیشتر در مسافت‌های طی شده‌ی بیش از 100 هزار کیلومتر اتفاق می‌افتد، باید خاطرنشان شد که پیش آمدن این مشکل به نحوه‌ی رانندگی و تعویض به‌موقع دنده نیز بستگی دارد.

وجود ضربه‌های شدید در زمان شروع به حرکت

این مشکل با افزایش دمای خودرو و قرار گرفتن در ترافیک‌های شدید و ایست‌های پی‌درپی  بیشتر نمایان می‌شود و حالتی شبیه به‌تصادف از عقب را برای راننده تداعی می‌کند.

سؤالاتی که ممکن است در ارتباط با تعمیر صدای تقه زدن گیربکس برای شما پیش بیاید.

بعد از خواندن مقاله‌ی بالا ممکن است سؤالاتی ذهن شمارا به خود مشغول کند. در ادامه‌ی این مقاله تعدادی از سؤالات و پیش آمد هایی که ممکن است ذهن شمارا به خود درگیر کند آورده‌ایم، همچنین در صورت وجود هرگونه سؤال و یا ابهامی می‌توانید با استفاده از بخش نظرات در پایین این مقاله و یا بخش درباره‌ی ما سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آیا خودمان می‌توانیم ایراد تقه زدن گیربکس را رفع کنیم؟

تشخیص علت تقه زدن گیربکس کاری تخصصی است که در موارد بسیار با دستگاه هم قابل‌تشخیص نیست و این مهارت و تجربه تعمیرکار است که علت دقیق این تقه زدن را پیدا کند.

هزینه رفع ایراد تقه زدن گیربکس چقدر است؟

در ارتباط با هزینه تعمیر و رفع این ایراد نمی‌توان هزینه دقیقی را مشخص کرد به این دلیل که اول می‌بایست ایراد پیدا شود و سپس به موارد مالی پرداخت.

تعمیر صدای تقه زدن گیربکس چقدر زمان می‌برد؟

معرفی تعمیرگاه های مناسب جهت تعمیر گیربکس اتوماتیک

به علت به وجود آمدن دلیل این نقص فنی بستگی دارد. برای مثال درصورتی‌که دلیل صدای تقه زدن مربوط به روغن گیربکس باشد، ممکن است یک ساعت زمان به خود اختصاص بدهد. درصورتی‌که نقص و دلیل پیدایش این صدا از درون گیربکس باشد، ممکن است زمان خیلی بیشتری را به خود اختصاص بدهد.
داشتن خودرویی سالم و ایمن نیازمند رسیدگی‌های لازم و برطرف کردن ایرادات فنی است. در ادامه تعدادی از نکات فنی را به شما عزیزان یادآور می‌شویم:
حتما به علائمی مثل تقه زدن گیربکس، زوزه کشیدن جعبه‌دنده، گاز هرز خوردن و… توجه داشته باشید و هرگونه تغییر در صدا و سرعت و تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید چراکه ادامه رانندگی با گیربکس معیوب قطعا آسیب بیش‌تری به گیربکس ‌می‌زند و درنتیجه هزینه‌های بسیار بالا به شما تحمیل می‌شود.
در فواصل زمانی مناسب حتما نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید و درصورتی‌که مواردی مانند کم شدن سطح روغن و نشتی روغن گیربکس را مشاهده کردید، به دنبال پیدا کردن و رفع این ایرادات باشید.

خدمات تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک سروستانی

 • سرویس دوره‌ای گیربکس
 • خودرو بر رایگان جهت تعمیر گیربکس
 • سرویس گیربکس اتوماتیک
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک
 • رفع تقه های شروع به حرکت
 • رفع تقه های دنده عقب، سرویس شیر برقی
 • سرویس توربین
 • ساکشن روغن گیربکس
 • رفع ایراد چراغ S/*
 • سرویس ساعتی گیربکس و…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *