آریزو, تیگو, چری

آریزو 5 | نقد و بررسی

آریزو 5 - شیراز گیربکس

تا چندین سال پیش، اگر نام وسیلۀ چینی مخصوصا خودروهای چینی را می‌شنیدیم، توجهی به آن نمی‌کردیم. زیرا اجناس چینی از نظر همۀ افراد به بی‌کیفیتی معروف بودند و به گونه‌ای رفتار می‌کردیم که انگار این خودروهای چینی اصلا وجود خارجی ندارند.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تلاش بی‌سابقه، چینی‌ها موفق به تولید خودروهایی شدند که علاوه بر فروش خوب از محبوبیت خوبی هم برخوردار هستند. به طوری که اکنون نه تنها نمی‌توان چینی‌ها را نادیده گرفت بلکه همکاری با آن‌ها می‌تواند برای بسیاری از خودروسازان سودمند باشد.

یکی از کمپانی‌های محبوب چینی، کمپانی چری است. چری با محبوبیت خود ثابت کرد که همواره در به ‌روز رسانی‌های طراحی خودروها به سلیقۀ افراد و مخصوصاً جوانان اهمیت زیادی داده و طراحی خودروها را متناسب با نیاز روز انجام می‌دهد.

 از نمونه خودروهای خوب این کمپانی به آریزو 5 اشاره می‌کنیم. آریزو 5 یک خودرو از نوع کامپکت سدان است که توسط کمپانی چری ساخته شد. این خودرو برای اولین بار در نمایشگاه پکن در چین در سال 2014 معرفی شد.

در این مطلب قصد داریم این خودروی چری را به صورت کامل بررسی کنیم و اطلاعات مفیدی را در مورد مشخصات آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس تا اخر این مطلب همراه ما باشید.

مشخصات آریزو 5 | همه آنچه که باید دانست

بررسی اجمالی

چری آریزو 5 از نمونه خودروهای جمع و جور چری است که در بین دو مدل آریزو 3 و آریزو 7 قرار می‌گیرد. تولید انبوه این خودرو از سال 2016 آغاز شد و پس از مدتی به کشور ما راه یافت و با کمک ظاهر و طراحی زیبا، امکانات و آپشن‌هایی که در اختیار افراد قرار داد، توانست فروش بسیار خوبی را داشته باشد.

بحث مربوط به موتور و گیربکس این خودرو گسترده است و به همین علت در مورد هر کدام به صورت جداگانه صحبت می‌کنیم.

گیربکس آریزو 5 اتوماتیک | گیربکس cvt

گیربکس cvt آریزو 5 - شیراز گیربکس
گیربکس cvt آریزو 5 - شیراز گیربکس

مهم‌ترین قسمت یا به اصطلاح قلب خودرو، گیربکس آن است. قبل از صحبت کردن در مورد نوع گیربکس آریزو 5، بیاید اول با وظیفۀ گیربکس آشنا شویم.

به طور کلی هر خودرویی برای حرکت نیاز به یک عامل تولید کننده نیرو و یک عامل انتقال دهنده آن (نیرو) نیاز دارد. تولید کننده نیرو، همان موتور بوده و انتقال دهندۀ نیرو، در حقیقت همان گیربکس است که با کمک قطعات خود نیرو را به چرخ‌ها منتقل می‌کند.

آریزو 5، با دو نوع دستی و اتومات تولید شد که نوع اتومات آن عملکردی بسیار بهتر داشت. در این قسمت ما گیربکس آریزو 5 اتوماتیک را بررسی می‌کنیم.

آریزو 5، مجهز به گیربکس CVT بوده که جزء گیربکس‌های معروف است. امروزه به علت پیشرفت تکنولوژی در اکثر خودروها از این گیربکس استفاده می‌شود.

از مزیت‌های گیربکس آریزو 5 این است که قطعات زیادی ندارد. به همین علت مقدار شتاب در این خودرو بر اساس نیروی موتور تنظیم می‌شود و سپس این نیرو به محورها (چرخ‌ها) منتقل می‌شود.

تفاوت گیربکس CVT و گیربکس‌های اتوماتیک، در نسبت دنده‌هایی است که تولید می‌کنند. در واقع در گیربکس اتوماتیک چرخ دنده‌های خورشیدی و سیاره‌ای باعث ایجاد نسبت دنده‌های محدود می‌شوند. اما گیربکس آریزو 5 عملکردی متفاوت دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

???? مطلب مرتبط: گیربکس cvt | معرفی و بررسی کامل

نسبت دنده متنوع در آریزو 5

گیربکس‌های CVT چرخ دنده‌های سیاره‌ای و خورشیدی را ندارند، بنابراین برای ایجاد نسبت دنده نیازمند به یک سیستم مناسب هستند.

در حقیقت اجزای اصلی این گیربکس هستند که نسبت دنده‌های متنوع و نامحدود را ایجاد می‌کنند. اجزای اصلی این گیربکس عبارتند از: پولی ورودی (محرک)، پولی خروجی (متحرک) و تسمه مخصوص.

این دو پولی از دو مخروط تشکیل شده‌اند. در واقع با جابه‌جایی و حرکت این مخروط‌ها بی‌نهایت شعاع پولی به وجود می‌آید. و در آخر برای ایجاد بی‌نهایت ضریب دنده به نسبت میان شعاع پولی ورودی و خروجی نیاز داریم.

اینکه گیربکس در هر لحظه ضریب دندۀ متفاوت و متنوعی ایجاد کند، تغییر دوره‌های ناگهانی و شوک را از بین می‌برد و باعث می‌شود تعویض دنده به راحتی انجام شود.

???? مطلب مرتبط: گیربکس اتوماتیک | آشنایی با انواع گیربکس

مشخصات فنی آریزو 5

مهم‌ترین بخش‌ خودرو، به بخش فنی اختصاص دارد. آریزو 5 با طول 4572 میلی‌متر، عرض 1825 میلی‌متر و ارتفاعی حدود 1482 میلی‌متر وارد بازار شد. دو جزء مهم در قسمت فنی این خودرو را گیربکس و موتور آن تشکیل دادند.

در قسمت قبل با گیربکس آریزو 5 به صورت کامل آشنا شدیم، اما در مورد موتور این خودرو به صورت جداگانه و کامل در قسمت بعد صحبت می‌کنیم.

به طور کلی طراحی زیبای آریزو 5 در کنار گیربکس CVT باعث محبوبیت این خودرو شد. این خودرو با نسخۀ فیس لیفت هم به نمایش گذاشته شد. در ادامه با این خودرو بیش‌تر آشنا می‌شویم.

موتور آریزو 5

آریزو 5 با دو موتور چهار سیلندریِ 1.5 لیتری بنزینی (تنفس طبیعی) و 1.5 لیتری توربوشارژ وارد بازار شد. البته این خودرو بیش‌تر با موتور دو لیتری بنزینی به فروش رسید و برای بهبود عملکرد خودرو، نوع فیس لیفت آن را مجهز به موتور توربوشارژکردند.

برخی از افراد که خودروی آن‎ها مجهز به موتور بنزینی است، از شتاب اولیۀ ضعیف این خودرو صحبت می‌کنند یا اینکه خودرو در سربالایی‌ها شتاب و سرعت کافی ندارد. شرکت چری باز هم طرفداران خود را تنها نگذاشت و برای حل این مشکل از موتور توربوشارژ استفاده کرد.

موتورهای توربوشارژ برای افزایش قدرت نهایی موتور، میزان هوای ورودیِ موتور را افزایش می‌دهند بنابراین گشتاور تولیدی بیش‌تر خواهد شد.

از مزیت‌های موتور توربوشارژ می‌توان به  بهینه کردن مصرف سوخت اشاره کرد. یعنی موتور با دریافت قدرت بیش‌تر، سوخت کم‌تری را مصرف می‌کند.

مشخصات ظاهری آریزو 5 | یک خودرو شیک

به طور کلی به طراحی آریزو 5، می‌توان نمرۀ خوبی داد. اما شرکت چری برای افزایش محبوبیت و فروش خود همواره در طراحی خودروهای خود تغییراتی به وجود می‌آورد و به اصطلاح آن‌ها را اسپرت‌تر می‌کند.

 اگر این خودرو را بر اساس ظاهر بیرونی بررسی کنیم متوجه می‌شویم که در نمای جانبی طراحان خودرو تاکید بیش‌تری برای استفاده از خطوط حجمی داشته‌اند تا خودرو حالت اسپرت بیش‌تری داشته باشد.

در حقیقت طراحان خودروی آریزو 5 با ایجاد فرورفتگی‌ها بر روی سپر و قسمت‌های مختلف خودرو، قصد داشتند طراحی آن مدرن‌تر و لوکس‌تر نشان دهند که بسیار موفق هم عمل کردند.

به طراحی داخلی آریزو 5 هم می‌توان نمرۀ بسیار خوبی داد و همچنین کیفیت متریال به کار رفته در این خودرو در مقایسه با سایر خودروهای چینی بسیار بهتر بود. البته با این حال افراد سخت پسندی هم هستند که طراحی داخلی آن را قبول ندارند.

اما اگر به صورت کلی بررسی کنیم هدفمند بودن چیدمان قطعات و طراحی داخل و بیرون این خودرو به نسبتِ خودروهای داخلی بسیار بهتر بود و به همین دلیل محبوبیت خوبی هم دارد. هدفمند بودن چیدمان این خودرو از موارد مهمی است که در طراحی آن تاثیر زیادی دارد.

ایمنی آریزو 5

ایمنی خودرو از مسائل مهمی است که بسیاری از افراد به آن توجه می‌کند. به طور کلی میزان امنیت خودروهای چری توسط موسسۀ C_NAP بررسی می‌شود. برخی از خودروهای چری نتوانسته‌اند در قسمت امنیت عملکرد خوبی داشته باشند.

اما خوشبختانه آریزو 5، موفق به کسب پنج ستارۀ ایمنی از این شرکت شد. این کمپانی برای افزایش ایمنی طرفداران خود، بدنۀ خودرو را از فولاد ساخت که بسیار مستحکم است.

تجهیزات ایمنی این خودرو شامل:

 • سیستم ضد ترمز (ABS)؛
 • توزیع الکترونیکی نیرو (EBD)؛
 • کیسه‌های هوایی جلو، ایموبلایزر (سیستم‌های امنیتی و حفاظتی)؛
 • کنترل پایداری (TCS، ESP).

مزایای آریزو 5

 • کابین جادار و زیبا
 • مصرف سوخت بهینه
 • داشتن آپشن‌ها و امکانات رفاهی مناسب

امکانات رفاهی آریزو 5 (Arrizo 5):

 • سیستم تهویه مطبوع
 • کنترل کروز
 • سانروف
 • کنترل‌های صوتی روی فرمان
 • سنسورهای پیش فعال (سنسور عقب)

معایب آریزو 5

1) نداشتن شتاب اولیۀ

همان‌طور که در قسمت موتور به آن اشاره کردیم، ممکن است آریزو 5 مجهز به موتور بنزینی، در شتاب اولیه ضعیف عمل کند، اما شتاب ثانویۀ خوبی دارد. البته کمپانی چری با استفاده از موتور توربوشارژ در نوع جدید این مشکل را رفع کرد.

2) گیربکس و موتور حساس

هر آنچه که در زندگی وجود دارد نیازمند مراقبت و توجه است، خودرو و قطعات آن نیز از این قضیه مستثنا نیستند. برای جلوگیری از هزینه‌های زیاد تعمیر، افزایش عمر گیربکس و عملکرد بهتر خودرو باید سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید و خودروی خود را هر چند وقت یکبار چک کنید.

آریزو 5 جدید

نسخۀ اولیۀ چری آریزو 5، ایراداتی داشت که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردیم و همین امر باعث شده بود تا در مقایسه با رقبای خود عملکرد قابل قبولی را ارائه ندهد. به همین دلیل کمپانی چری تصمیم گرفت تا نقص‌های خودرو را با تولید آریزو 5 توربو برطرف کند.

آریزو 5 جدید مجهز به یک موتور 1.5 لیتری توربو است و همین موتور باعث شد تا افراد بسیاری نسخۀ جدید این خودرو را بخرند. در مورد مزیت‌های موتورهای توربو در بخش قبلی صحبت کردیم. گیربکس استفاده شده در این خودرو هم مانند نسخۀ قبل از نوع CVT است که در کنار موتور توربوشارژ شتاب و سرعت خیلی خوبی را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

پیشرفت کمپانی چری در بخش طراحی غیر قابل انکار است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. طراحی و کابین آریزو 5 پرو (جدید)، بار دیگر طرفداران خود را سوپرایز کرد و باز هم فروش خود را چندین برابر کرد.

هر دو نسخۀ آریزو 5، از لحاظ ایمنی عالی عمل کرده‌‌اند و پنج ستارۀ را از موسسه C_NAP دریافت کرده‌اند.

قیمت آریزو 5

در آخر با کنار هم قرار دادن تمامی نکات منفی و مثبت آریزو 5، می‌توان این خودرو را یک خودروی خانوادگی مناسب دانست. امکانات و آپشن‌هایی این خودرو در کنار ایمنی آن باعث شده که در رنج قیمتی خود، فروش بسیار خوبی را کسب کند. بنابراین برای داشتن رانندگی لذت‌بخش، می‌توانید با خیال راحت به این خودرو اعتماد کنید.

نوبت تعمیر گیربکس اتوماتیک در شیراز

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

چه روزهایی برای مراجعه شما به تعمیرگاه مناسب تر است؟*

2 نظر در “آریزو 5 | نقد و بررسی

 1. عباس گفت:

  سلام آیا گیربکس cvt خرابی زیادی داره اریزو ۵ اکسنلت تورب مدل ۹۹ دارم شنیدم بیشتر از پنج سال نبایستی نگه داشت آیا واقعا اینطوری است جاش یه اتومات مثل بسترن بگیرم بهتره ممنون میشم جوابم بدین

  1. سارا ذبیحی گفت:

   با سلام بله بعد از ۵ سال احتمال اینکه خراب بشه زیاد هست ولی بسترن هم گزینه مناسبی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *