لیفان

نقد و بررسی لیفان 820

موضوع اصلی این مطلب، آشنایی با خودروی چینی لیفان 820 است. امروزه همۀ ما نام خودروهای چینی را زیاد می‌شنویم. شاید در گذشته از اجناس چینی به خصوص خودروهایش بیزار بودیم. اما امروزه چینی‌ها با تلاش و فروش خوب محصولات خود، به یکی از کشورهای قدرتمند جهان تبدیل شدند. به طوری که نادیده گرفتن پیشرفت‌شان کاری نشدنی است.

لیفان 820 توسط شرکت لیفان ساخته شده است، در حقیقت لیفان یک شرکت خصوصی چینی بود که در سال 1992 تاسیس شد. در طی این سال‌ها، سلیقۀ عموم افراد به خودروهای سدان باعث افزایش آمار فروش این نوع از خودروها شد.

 این موضوع از چشم شرکت‌های چینی پنهان نماند. به طور کلی شرکت‌های چینی از جمله لیفان، برای محصولات خود برنامه‌ریزهای دقیقی دارند. و برای رضایت مشتریان خود با هدف جلو می‌روند.

چهرۀ خوب لیفان 820 و همچنین موتور پر حجم آن به سرعت باعث محبوبیت این خودرو شد و نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. البته شباهت زیاد این خودرو و نسل اول تویوتا کمری باعث شد تا افراد  این خودرو را با نام کمری چینی هم صدا بزنند.  همین امر در محبوبیت لیفان 820 کمک بزرگی کرد.

اگر با این خودرو آشنایی ندارید توصیه می‌کنیم تا آخر این مطلب همراه ما باشید، چرا که قصد داریم این خودروی چینی را به صورت کامل بررسی کرده و اطلاعات مفیدی در مورد مشخصات فنی، ظاهری و ایمنی آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مشخصات لیفان 820 | همه آنچه که باید دانست

مشخصات لیفان 820

بررسی اجمالی

لیفان 820 از نمونه خودروهای شیک چینی است که در سال 2014 در نمایشگاه پکن به نمایش گذاشته شد. با آنکه ظاهر و طراحی زیبا، امکانات و آپشن‌های خوبی را در اختیار افراد قرار داد، اما به علت توقف تولید این خودرو و عدم همکاری کمپانی لیفان، نتوانست فروش خوبی داشته باشد. در ادامه در مورد مهم‌ترین بخش‌های این خودرو که همان موتور و گیربکس است صحبت می‌کنیم.

مشخصات فنی لیفان 820

از مهم‌ترین بخش‌ها، بخش فنی خودرو است. لیفان 820، با طول 4865 میلی‌متر، عرض 1835 میلی‌متر و ارتفاعی حدود 1480 میلی‌متر وارد بازار شد. این خودروی سدان در سال 2015 با دو نسخۀ از موتورهای متفاوت به فروش رسید که این مورد را در قسمت‌های بعدی توضیح می‌دهیم.

این خودرو بر اساس دیفرانسل جلو عمل می‌کند و در ابتدا با دو مدل دستی و اتومات وارد بازار شد. در این مطلب ما نمونۀ اتوماتیک لیفان 820 را بررسی می‌کنیم.

گیربکس لیفان 820

گیربکس AT لیفان 820

همان طور که گفتیم در این مطلب ما لیفان 820 اتومات را بررسی می‌کنیم. این خودرو مجهز به گیربکس شش سرعتۀ AT است.

از مهم‌ترین بخش خودرو می‌توان به گیربکس آن اشاره کرد، چرا که باعث می‌شود شما رانندگی لذت بخش و راحت‌تری را تجربه کنید.

 البته توجه داشته باشید که در خودروهای اتومات به علت نبود کلاچ استهلاک کاهش پیدا می‌کند. نام دیگر گیربکس لیفان 820، گیربکس سیاره‌ای هم هست، این گیربکس قدرت و نیرو را از طریق چرخ دنده‌های سیاره‌ای به سایر قسمت‌های خودرو انتقال می‌دهد.

در خودروهای اتومات مبدل گشتاور که هم هیدرولیکی است و هم مجهز به سیستم کنترلی است، عملکردی مشابه کلاچ دارد. گیربکس اتوماتیک لیفان 820، اول نیرو را از موتور می‌گیرد و سپس آن را به صورت افزایش قدرت یا افزایش سرعت به محورهای انتقال ارسال می‌کند.

سنسورهای زیادی در گیربکس لیفان 820 وجود دارند که اطلاعات خود را اعم از مشکلات گیربکس و تعویض سریع‌تر دنده را به کامپیوتر (ECU) ارسال کند.

ساختار پیچیده و حساس این گیربکس موجب شده تا در مقابل بعضی از عملکردها آسیب پذیرتر باشد. گیربکس لیفان 820 از قطعات زیادی ساخته شده به همین علت در طی استفادۀ مداوم، قطعات در اثر ضربه می‌شکنند یا اینکه دچار فرسودگی یا خوردگی می‌شوند. به همین علت برای جلوگیری از چنین آسیب‌هایی و افزایش عمر گیربکس باید از روغن مخصوص به آن استفاده کنید.

???? مطلب مرتبط:

موتور لیفان 820

موتور لیفان 820

همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، لیفان 820 با دو موتور 2.4 لیتری و 1.8 لیتری وارد بازار شد. هر دو موتور از نوع بنزینی یا همان تنفس طبیعی بودند.

البته شرکت کرمان موتور، لیفان 820 را با موتور 2.4 لیتری به کشور وارد کرد که مجهز به فناوری VVT بود. حداکثر قدرت و گشتاور این خودرو به ترتیب حدود 158 اسب بخار و 221 نیوتن متر است.

از مشکلات لیفان 820، این است که با داشتن حجم زیاد، بازده مناسبی ندارد. به طور کلی مقدار شتابی که ارائه می‌دهد مناسب است اما اگر سرعت و شتاب زیاد مد نظرتان است، ممکن است این خودرو پاسخگوی نیاز شما نباشد.

مشخصات ظاهری لیفان 820

مشخصات ظاهری لیفان 820

ظاهر خارجی لیفان 820 یکی از نقاط قوت این خودرو محسوب می‌شود که در همان نگاه اول بسیار جذاب است. به صورت کلی شرکت‌های چینی طراحی خودروها را با برنامه‌ریزی انجام می‌دهند و به همین علت ظاهر این خودروها در کشور ما بسیار محبوب است.

اما فضای داخل این خودرو نظر همۀ افراد را عوض کرد، زیرا طراحی داخل مانند نمای بیرونی جذاب نبود و طراحی بسیار ساده‌ای داشت.

از طرف دیگر کیفیت مواد به کار رفته در این خودرو پایین است اما این مشکل، در بسیاری از خودرهای چینی وجود دارد و فقط مختص به این خودرو نیست.

 همچنین سیستم تعلیق این خودرو بسیار خوب عمل می‌کند و سواری راحتی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. به صورت کلی بسیاری از افراد به ظاهر و شتاب لی فان 820، نمرۀ قابل قبولی دادند.

ایمنی لیفان 820

ایمنی لیفان 820

متاسفانه ایمنی این خودرو توسط موسسه C_NAP بررسی نشده و اطلاعات دقیقی را در این مورد نداریم. اما لیفان 820 در رنج قیمتی خود، از تجهیزات ایمنی مناسبی برخوردار است.

تجهیزات ایمنی لیفان 820 شامل: سیستم ضد قفل ABS و تکنولوژی نیروی ترمز EBD، دو ایربگ برای سرنشینان جلو می‌شوند.

امکانات رفاهی این خودرو عبارتند از:

  • سیستم صوتی، تصویری و مالتی مدیا
  • سیستم تهویۀ مطبوع از نوع اتوماتیک
  • سنسورهای پیش فعال (سنسور دنده عقب)
  • سیستم‌های کمکی راننده (کنترل کروز)

مزایای لیفان 820

1) طراحی زیبای بدنه

اولین موردی که با دیدن لیفان 820 توجه افراد را به خود جلب می‌کند، طراحی بیرونی و زیبای آن است. در حقیقت ترکیبی از برندهای معروف باعث شدند که لیفان 820 به عنوان یک سدان بسیار شیک شناخته شود.

2) امکانات و آپشن‌های لیفان 820

داشتن آپشن‌های متنوع از مزیت‌های اصلی این خودرو به حساب می‌آید. از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت خودروهای چینی در بازار ایران، امکانات و آپشن‌های این خودروها بودند.

3) سیستم تعلیق فوق‌العاده و داشتن فرمان نرم

همان طور که در قسمت مشخصات ظاهری به آن اشاره کردیم، سیستم فرمان لیفان 820، از نوع هیدرولیک است. به همین علت افراد از این سیستم بسیار راضی هستند. همچنین طراحی فرمان این خودرو به گونه‌ای است که برای حرکت دادن آن به نیروی بسیار کمی نیاز است.

نرم بودن فرمان باعث می‌شود هدایت پذیری خودرو در سرعت‌های متفاوت راحت‌تر و آسان‌تر باشد.

مزایا و معایب لیفان 820

معایب لیفان 820

1) نفوذ صدا در کابین

این مشکل در برخی از خودرهای لیفان 820 دیده شده است. برخی از رانندگان از نفوذ صدا به داخل کابین در دورهای بالای خودرو رنج می‌برند. البته در بسیاری از خودروهای چینی این مشکل وجود دارد که اغلب ممکن است به علت مشکلات موتور یا گیربکس باشد. با بررسی خودرو این مشکل قابل حل شدن است.

2) طراحی کابین داخلی ساده

اگر این خودرو را با محصولات ژاپنی بررسی کنیم، طراحی کابین لیفان 820 ضعیف بوده و طراحی آن قدیمی است. اما برخلاف خودروهای داخلی، کابین این خودرو طراحی مناسبی دارد.

3) کیفیت پایین متریال داخلی

برخلاف ظاهر زیبا و مناسب این خودرو، کیفیت مواد استفاده شده در آن مناسب نیست و سراسر این خودرو از پلاستیک ساخته شده و ممکن است باب میل افراد سخت پسند نباشد.

رقبای لیفان 820 در بازار

چندین سال از عرضه آخرین نسخه لیفان 820 در ایران گذشته است و در بازارهای خودرو در کشور ما مدل‌های کارکرده و تولید شده بین سال‌های 1395 تا 1397 موجود در  بازار ارزش خریداری را دارند. با توجه به قیمت، رقبای زیادی را پیش روی خود می‌بینند. برای مثال چری آریزو 5 و ام جی 360 با ابعاد کوچک تر و بهره‌مندی از تکنولوژی توربو، می‌توانند گزینه‌های مورد پسند رانندگان جوان باشند.

هرچند از نظر لذت رانندگی و ویژگی‌های خودروهای نام‌ برده شده، همچنین مصرف بنزین لیفان 820 گزینه بهتری خواهد بود. خودرو بسترن B30 یکی از خودروهایی است که هرچند امکانات کمتر و پیشرانه ضعیف‌تری دارد، اما با توجه به قیمت مقرون به‌صرفه و ویژگی‌های خاص این خودرو را یکی از گزینه های مناسب جهت خرید خودرو انتخاب کرد. خودرو بسترن B30 از خدمات پس از فروش مناسب تر و مصرف سوخت و هزینه نگهداری کمتر نیز بهره برده است.

باید این نکته را در نظر داشت در صورتی که امکان افزایش بودجه جهت تهیه خودرو و با در نظر گرفتن خرید خودرو قدیمی تر، می‌توان به خودرو  ام‌جی 6 نیز اندیشید. چرا که نماینده موریس گاراژ از نظر اعتبار برند و ویژگی‌های فنی در طراحی خودرو چند پله بالاتر از لیفان 820 قرار می‌گیرد. خودرو  ام‌جی 6  با کسب 4 ستاره ایمنی اروپایی، خودروی قابل اطمینان و مقرون به ‌صرفه‌ای را  در ذهن رانندگان جلوه داده است.

نکات مثبت لیفان 820

البته باید خاطرنشان شد که لیفان 820 در مواردی مانند: راحتی در حین رانندگی، استهلاک و عدم وابستگی به بنزین سوپر ویژگی‌های برتر را در اختیار دارا است. در صورتی که به فکر خرید لیفان 820 دسته دوم هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که سراغ گزینه‌های صفرکیلومتر بروید. پیشنهاد ما دنا پلاس توربو اتوماتیک خواهد بود. البته از این نکته که دنا از فضای اتاقک به ‌مراتب کوچکتری برخوردار است، و از نظر کیفیت ایمنی و استهلاک نیز در رتبه‌های پایین‌تری از نماینده لیفان قرار می‌گیرد اما به‌ واسطه صفرکیلومتر بودن و نعمت گارانتی و فراوانی قطعات یدکی می‌تواند به عنوان گزینه‌ای کم ریسک تر مطرح شود.

بررسی گیربکس لیفان 820

شرکت DSI استرالیا   تولیدکننده گیربکس لیفان 820 است. در رانندگی‌های شهری و ترافیک‌های موجود در خیابان‌ها، به خوبی مورد بررسی و آزمون مثبت قرار گرفته است.

این خودرو با توجه به موتور 2400 سی سی و گیربکس 6 سرعت می‌بایست انتظار سرعت و شتاب بیشتری را داشت، اما خودرو دارای سرعت به نسبت کمی است که این مشکل می‌تواند به دلیل طراحی قدیمی موتور این خودرو باشد. ممکن است که گیربکس این خودرو نیز گاهی مشکل ساز شود؛ به دلیل آنکه  در بعضی از شرایط ممکن است دنده به سختی تعویض گردد.

علاوه بر موارد بالا با توجه به وزن زیاد لیفان ۸۲۰ و در صورت وارد کردن فشار زیاد به خودرو، حرارت خودرو به روغن گیربکس اتوماتیک منتقل می‌شود که با توجه به این موضوع، گیربکس دچار حالت لیمپ می‌گردد  و در این شرایط گیربکس به صورت هوشمند، برای پیشگیری از آسیب دیدن فعالیت‌های گیربکس را محدود می‌کند.

چگونه عمر گیربکس خود را افزایش دهید؟

در صورت استفاده صحیح و رعایت چند نکته مهم، می‌توان از هزینه‌های بالای تعمیرات خودرو پیشگیری کرد و عمر طولانی را برای گیربکس لیفان 820 را تا چند برابر تضمین نمود.

1 – از تعویض حالت گیربکس (P, R, N, D) در زمان حرکت خودداری کنید.

عمل مکانیکی تعویض حالت‌های مختلف گیربکس اتوماتیک، با کمک تعداد زیادی از قطعات محرک درون گیربکس امکان پذیر است. این قطعات مصرفی درون خودرو، دارای موادی هستند که با ایجاد اصطکاک، عمل تعویض حالت دنده را امکان پذیر می‌کنند. درصورتی که همواره پیش از تعویض حالت دنده، کاملا متوقف شوید  و سپس پدال ترمز را فشار دهید، بدون تردید با این روش خودروی  شما بیشتر عمر خواهد کرد و نیاز به هزینه‌ای بالای تعمیرات نخواهد بود.

2 – در حالت خلاص (Neutral) رانندگی نکنید.

خلاص کردن گیربکس اتوماتیک در سرازیری ها باعث کاهش مصرف سوخت خودروی شما نخواهد شد. خودروهای دنده اتوماتیک پیشرفته‌تر به اندازه کافی هوشمند و دارای برنامه ‌ریزی‌های مناسب هستند که در موقعیت‌های که خودرو شتاب و فشار کمتری را تحمل می‌کند به صورت خودکار، مصرف سوخت را کاهش دهند.

3 – هرگز به بهانه شتاب اولیه بیشتر، در زمان گاز دادن حالت (Drive) را انتخاب نکنید.

نگه داشتن پدال گاز در وضعیت خلاص و سپس انتخاب حالت D برای راه افتادن می‌تواند خسارت و آسیب جبران ناپذیری به گیربکس اتوماتیک خودروی شما وارد کرده و سپس در بلند مدت هزینه‌های زیادی را به شما وارد کند.

4 – قبل از توقف کامل خودرو، حالت P (پارک) را انتخاب نکنید.

اکثر خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک جدید در حالت حرکت به راننده اجازه انتخاب حالت پارک را نمی‌دهند. اما در گیربکس های اتوماتیک قدیمی تر این کار می تواند باعث آسیب رسیدن به گیربکس و خودرو شود.

5 –توجه به سرویس‌های دوره‌ای گیربکس اتوماتیک.

یکی از نکات بسیار مهم در حفظ و نگه‌داری گیربکس اتوماتیک، سرویس‌های دوره‌ای گیربکس اتوماتیک خودرو است. هر قطعه  مکانیکی ضرب آهنگ  و روال مخصوصی برای کار کردن دارد. بعد از مدتی نحوه کارکرد به دلیل فعالیت زیاد قطعات از تنظیمات خود خارج می‌شود. گیربکس اتوماتیک خودرو لیفان 820 نیز شامل همین منوال است و بعد از مدتی برای تنظیمات و رفع ایرادات موجود نیاز به سرویس‌های دوره‌ای دارد.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

در حالت ایده آل بهتر است پس از هر 5000 کیلومتر کارکرد، میزان سطح روغن گیربکس اتوماتیک به وسیله نشانه روغن تعبیه شده بررسی شود جهت پی بردن به زمان مناسب جهت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، بهتر است که به دفترچه تعویض روغن خودرو مراجعه کنید. . یا اینکه با یک تعمیرکار دارای تخصص کافی در زمینه تعویض روغن گیربکس مشورت کنید.

روغن مناسب موتور و گیربکس لیفان 820

با توجه به دمای محیط روغن مناسب را انتخاب نمایید:
تعویض روغن گیربکس اتوماتیک لیفان 820
تعویض روغن گیربکس اتوماتیک لیفان 820

طبق دفترچه راهنما با توجه به آب و هوای ایران روغن موتور گرید 10W-40 با سطح کیفی SM یا بالاتر توصیه شده است. همچنین جهت تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می‌توانید از یک تعمیرکار دارای تخصص کافی نظرخواهی کنید.

کارگاه‌های مناسب جهت مراجعه و تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو

کارگاه‌های مناسب جهت مراجعه و تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو | نقد و بررسی خودرو لیفان 820
کارگاه‌های مناسب جهت مراجعه و تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو | نقد و بررسی خودرو لیفان 820

تعمیرگاه سروستانی (مجموعه شیراز گیربکس) باتجربه بیش از 45 سال در زمینه‌های تعمیر و سرویس گیربکس‌های اتوماتیک خودروهای فرانسوی، چینی و کره‌ای درحال‌توسعه خدمات خود با عنوان تعمیر گیربکس اتوماتیک است. تعمیرگاه سروستانی با راه‌اندازی وبسایت خود (شیراز گیربکس) و با بروز کردن تجربیات مورد نیاز در ارتباط با تعمیر گیربکس اتوماتیک لیفان 820 در تلاش است تا خدمات مناسبی را به مشتریان عزیز خود ارائه بدهد. در راستای بروز شدن علم طراحی و تغییر نوع ساختار قطعات و خودروهای موجود در کشور، مجموعه شیراز گیربکس نیز علم خود را بروز نگه‌داشته تا پاسخگوی نیاز مشتریان خود باشد. همچنین در صورتی که تمایل به استفاده از خدمات سایت شیراز گیربکس دارید، با ورود به بخش نوبت‌دهی آنلاین در سایت شیراز گیربکس و انتخاب روز و ساعت کاری دلخواه امکان بهره‌گیری از خدمات این مجموعه برای شما امکان پذیر است.

تهیه قطعات مناسب گیربکس اتوماتیک

کارگاه‌های مناسب جهت مراجعه و تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو | نقد و بررسی خودرو لیفان 820
کارگاه‌های مناسب جهت مراجعه و تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو | نقد و بررسی خودرو لیفان 820

باید خاطرنشان کرد که یکی از موارد بسیار مهم در نگه‌داری گیربکس‌های اتوماتیک لیفان 820، تهیه قطعات مناسب و دارای ضمانت و طول عمر کارکرد مناسب است. قطعات یدکی که جهت استفاده در گیربکس‌های اتوماتیک به کار گرفته می‌شوند، می‌توانند طول عمر و سلامت گیربکس اتوماتیک را تا مدت بسیار طولانی ضمانت کرده، و همچنین از هزینه‌های بالا و مشکلاتی که ممکن است سلامت سرنشین و خودرو را تهدید کند جلوگیری به عمل بیاورد. تعمیرگاه سروستانی با بهره بری از علم خود در ارتباط با انواع گیربکس‌های اتوماتیک و قطعات مناسب، این بستر را فراهم کرده است تا بتواند قطعات موردنیاز و دارای کیفیت مناسب را به مشتریان و مراجعین محترم ارائه کند.

جهت تأمین قطعات و سفارش کالاهای موجود، می‌توانید به بخش محصولات در سایت شیراز گیربکس مراجعه کنید. با بازدید از بخش فروشگاه قطعات وب‌سایت شیراز گیربکس، می‌توانید قطعات موردنیاز خودروی خود را فراهم کنید. بعد از سفارش کالا در سایت شیراز گیربکس، سفارش شما به‌سرعت به‌وسیله بخش پشتیبانی پیگیری می‌شود و با شما تماس خواهند گرفت. همچنین با دنبال کردن سایت شیراز گیربکس، امکان باخبر شدن از کالاهای جدید و خدمات نیز در دسترس شما عزیزان است.

نتیجه گیری

در آخر لیفان 820 بیش‌تر برای خانواده‌هایی مناسب است که قصد خرید یک سدان با سایز مناسب برای سفرهای خود می‌خواهند. اما شاید مورد پسند جوانان نباشد، زیرا شتاب آن زیاد نیست و به علت توقف تولید، این خودرو فروش مناسبی هم نداشت.

اگر خودرویی با شتاب و ظاهر بسیار خوب می‌خواهید چری تیگو 7 گزینۀ بسیار خوبی خواهد بود چرا که در این خودرو گیربکس عملکرد مناسبی دارد و هم مجهز به موتور توربوشارژ است که همۀ این موارد دست به دست هم می‌دهند تا شتاب خودرو عالی باشد.

نوبت تعمیر گیربکس اتوماتیک در شیراز

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

چه روزهایی برای مراجعه شما به تعمیرگاه مناسب تر است؟*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *