لیفان

نقد و بررسی لیفان 820

موضوع اصلی این مطلب، آشنایی با خودروی چینی لیفان 820 است. امروزه همۀ ما نام خودروهای چینی را زیاد می‌شنویم. شاید در گذشته از اجناس چینی به خصوص خودروهایش بیزار بودیم. اما امروزه چینی‌ها با تلاش و فروش خوب محصولات خود، به یکی از کشورهای قدرتمند جهان تبدیل شدند. به طوری که نادیده گرفتن پیشرفت‌شان کاری نشدنی است.

لیفان 820 توسط شرکت لیفان ساخته شده است، در حقیقت لیفان یک شرکت خصوصی چینی بود که در سال 1992 تاسیس شد. در طی این سال‌ها، سلیقۀ عموم افراد به خودروهای سدان باعث افزایش آمار فروش این نوع از خودروها شد.

 این موضوع از چشم شرکت‌های چینی پنهان نماند. به طور کلی شرکت‌های چینی از جمله لیفان، برای محصولات خود برنامه‌ریزهای دقیقی دارند. و برای رضایت مشتریان خود با هدف جلو می‌روند.

چهرۀ خوب لیفان 820 و همچنین موتور پر حجم آن به سرعت باعث محبوبیت این خودرو شد و نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. البته شباهت زیاد این خودرو و نسل اول تویوتا کمری باعث شد تا افراد  این خودرو را با نام کمری چینی هم صدا بزنند.  همین امر در محبوبیت لیفان 820 کمک بزرگی کرد.

اگر با این خودرو آشنایی ندارید توصیه می‌کنیم تا آخر این مطلب همراه ما باشید، چرا که قصد داریم این خودروی چینی را به صورت کامل بررسی کرده و اطلاعات مفیدی در مورد مشخصات فنی، ظاهری و ایمنی آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مشخصات لیفان 820 | همه آنچه که باید دانست

بررسی اجمالی

لیفان 820 از نمونه خودروهای شیک چینی است که در سال 2014 در نماشگاه پکن به نمایش گذاشته شد. با آنکه ظاهر و طراحی زیبا، امکانات و آپشن‌های خوبی را در اختیار افراد قرار داد، اما به علت توقف تولید این خودرو و عدم همکاری کمپانی لیفان، نتوانست فروش خوبی داشته باشد. در ادامه در مورد مهم‌ترین بخش‌های این خودرو که همان موتور و گیربکس است صحبت می‌کنیم.

مشخصات فنی لیفان 820

از مهم‌ترین بخش‌ها، بخش فنی خودرو است. لی فان 820، با طول 4865 میلی‌متر، عرض 1835 میلی‌متر و ارتفاعی حدود 1480 میلی‌متر وارد بازار شد. این خودروی سدان در سال 2015 با دو نسخۀ از موتورهای متفاوت به فروش رسید که این مورد را در قسمت‌های بعدی توضیح می‌دهیم.

این خودرو بر اساس دیفرانسل جلو عمل می‌کند و در ابتدا با دو مدل دستی و اتومات وارد بازار شد. در این مطلب ما نمونۀ اتوماتیک لیفان 820 را بررسی می‌کنیم.

گیربکس لیفان 820

همان طور که گفتیم در این مطلب ما لیفان 820 اتومات را بررسی می‌کنیم. این خودرو مجهز به گیربکس شش سرعتۀ AT است.

از مهم‌ترین بخش خودرو می‌توان به گیربکس آن اشاره کرد، چرا که باعث می‌شود شما رانندگی لذت بخش و راحت‌تری را تجربه کنید.

 البته توجه داشته باشید که در خودروهای اتومات به علت نبود کلاچ استهلاک کاهش پیدا می‌کند. نام دیگر گیربکس لیفان 820، گیربکس سیاره‌ای هم هست، این گیربکس قدرت و نیرو را از طریق چرخ دنده‌های سیاره‌ای به سایر قسمت‌های خودرو انتقال می‌دهد.

در خودروهای اتومات مبدل گشتاور که هم هیدرولیکی است و هم مجهز به سیستم کنترلی است، عملکردی مشابه کلاچ دارد. گیربکس اتوماتیک لیفان 820، اول نیرو را از موتور می‌گیرد و سپس آن را به صورت افزایش قدرت یا افزایش سرعت به محورهای انتقال ارسال می‌کند.

سنسورهای زیادی در گیربکس لیفان 820 وجود دارند که اطلاعات خود را اعم از مشکلات گیربکس و تعویض سریع‌تر دنده را به کامپیوتر (ECU) ارسال کند.

ساختار پیچیده و حساس این گیربکس موجب شده تا در مقابل بعضی از عملکردها آسیب پذیرتر باشد. گیربکس لیفان 820 از قطعات زیادی ساخته شده به همین علت در طی استفادۀ مداوم، قطعات در اثر ضربه می‌شکنند یا اینکه دچار فرسودگی یا خوردگی می‌شوند. به همین علت برای جلوگیری از چنین آسیب‌هایی و افزایش عمر گیربکس باید از روغن مخصوص به آن استفاده کنید.

🔧 مطلب مرتبط:

موتور لیفان 820

همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، لی فان 820 با دو موتور 2.4 لیتری و 1.8 لیتری وارد بازار شد. هر دو موتور از نوع بنزینی یا همان تنفس طبیعی بودند.

البته شرکت کرمان موتور، لیفان 820 را با موتور 2.4 لیتری به کشور وارد کرد که مجهز به فناوری VVT بود. حداکثر قدرت و گشتاور این خودرو به ترتیب حدود 158 اسب بخار و 221 نیوتن متر است.

از مشکلات لی فان 820، این است که با داشتن حجم زیاد، بازده مناسبی ندارد. به طور کلی مقدار شتابی که ارائه می‌دهد مناسب است اما اگر سرعت و شتاب زیاد مد نظرتان است، ممکن است این خودرو پاسخگوی نیاز شما نباشد.

مشخصات ظاهری لیفان 820

ظاهر خارجی لیفان 820 یکی از نقاط قوت این خودرو محسوب می‌شود که در همان نگاه اول بسیار جذاب است. به صورت کلی شرکت‌های چینی طراحی خودروها را با برنامه‌ریزی انجام می‌دهند و به همین علت ظاهر این خودروها در کشور ما بسیار محبوب است.

اما فضای داخل این خودرو نظر همۀ افراد را عوض کرد، زیرا طراحی داخل مانند نمای بیرونی جذاب نبود و طراحی بسیار ساده‌ای داشت.

از طرف دیگر کیفیت مواد به کار رفته در این خودرو پایین است اما این مشکل، در بسیاری از خودرهای چینی وجود دارد و فقط مختص به این خودرو نیست.

 همچنین سیستم تعلیق این خودرو بسیار خوب عمل می‌کند و سواری راحتی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. به صورت کلی بسیاری از افراد به ظاهر و شتاب لی فان 820، نمرۀ قابل قبولی دادند.

ایمنی لیفان 820

متاسفانه ایمنی این خودرو توسط موسسه C_NAP بررسی نشده و اطلاعات دقیقی را در این مورد نداریم. اما لیفان 820 در رنج قیمتی خود، از تجهیزات ایمنی مناسبی برخوردار است.

تجهیزات ایمنی لیفان 820 شامل: سیستم ضد قفل ABS و تکنولوژی نیروی ترمز EBD، دو ایربگ برای سرنشینان جلو می‌شوند.

امکانات رفاهی این خودرو عبارتند از:

  • سیستم صوتی، تصویری و مالتی مدیا
  • سیستم تهویۀ مطبوع از نوع اتوماتیک
  • سنسورهای پیش فعال (سنسور دنده عقب)
  • سیستم‌های کمکی راننده (کنترل کروز)

مزایای لیفان 820

1) طراحی زیبای بدنه

اولین موردی که با دیدن لیفان 820 توجه افراد را به خود جلب می‌کند، طراحی بیرونی و زیبای آن است. در حقیقت ترکیبی از برندهای معروف باعث شدند که لیفان 820 به عنوان یک سدان بسیار شیک شناخته شود.

2) امکانات و آپشن‌های لیفان 820

داشتن آپشن‌های متنوع از مزیت‌های اصلی این خودرو به حساب می‌آید. از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت خودروهای چینی در بازار ایران، امکانات و آپشن‌های این خودروها بودند.

3) سیستم تعلیق فوق‌العاده و داشتن فرمان نرم

همان طور که در قسمت مشخصات ظاهری به آن اشاره کردیم، سیستم فرمان لیفان 820، از نوع هیدرولیک است. به همین علت افراد از این سیستم بسیار راضی هستند. همچنین طراحی فرمان این خودرو به گونه‌ای است که برای حرکت دادن آن به نیروی بسیار کمی نیاز است.

نرم بودن فرمان باعث می‌شود هدایت پذیری خودرو در سرعت‌های متفاوت راحت‌تر و آسان‌تر باشد.

معایب لیفان 820

1) نفوذ صدا در کابین

این مشکل در برخی از خودرهای لیفان 820 دیده شده است. برخی از رانندگان از نفوذ صدا به داخل کابین در دورهای بالای خودرو رنج می‌برند. البته در بسیاری از خودروهای چینی این مشکل وجود دارد که اغلب ممکن است به علت مشکلات موتور یا گیربکس باشد. با بررسی خودرو این مشکل قابل حل شدن است.

2) طراحی کابین داخلی ساده

اگر این خودرو را با محصولات ژاپنی بررسی کنیم، طراحی کابین لیفان 820 ضعیف بوده و طراحی آن قدیمی است. اما برخلاف خودروهای داخلی، کابین این خودرو طراحی مناسبی دارد.

3) کیفیت پایین متریال داخلی

برخلاف ظاهر زیبا و مناسب این خودرو، کیفیت مواد استفاده شده در آن مناسب نیست و سراسر این خودرو از پلاستیک ساخته شده و ممکن است باب میل افراد سخت پسند نباشد.

نتیجه گیری

در آخر لیفان 820 بیش‌تر برای خانواده‌هایی مناسب است که قصد خرید یک سدان با سایز مناسب برای سفرهای خود می‌خواهند. اما شاید مورد پسند جوانان نباشد، زیرا شتاب آن زیاد نیست و به علت توقف تولید، این خودرو فروش مناسبی هم نداشت.

اگر خودرویی با شتاب و ظاهر بسیار خوب می‌خواهید چری تیگو 7 گزینۀ بسیار خوبی خواهد بود چرا که در این خودرو گیربکس عملکرد مناسبی دارد و هم مجهز به موتور توربوشارژ است که همۀ این موارد دست به دست هم می‌دهند تا شتاب خودرو عالی باشد.

نوبت تعمیر گیربکس اتوماتیک در شیراز

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

چه روزهایی برای مراجعه شما به تعمیرگاه مناسب تر است؟*
منبع:

auto.howstuffworks

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.