چری, آریزو, تیگو

خودرو چری تیگو 7

خودرو چری تیگو 7 (tiggo 7)

امروزه با افرایش کراس اوورهای شهری، افراد علاقۀ بیش‌تری به این خودروها یا به اصطلاح شاسی بلندهای چینی پیدا کرده‌اند. شرکت چری یک شرکت چینی بوده که با فروش خوب خودروهایش توانست به یکی از شرکت‌های محبوب دنیا تبدیل شود.

یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین محصولات شرکت چری، تیگو 7 است. شاید در همین ابتدای کار به علت چینی بودن، تصور خوبی از این خودرو نداشته باشید. اما تیگو 7، بخاطر داشتن گیربکس و موتور خوب نظر همه را به سوی خود جذب کرد و تصور همه را در مورد خودروهای چینی عوض کرد.

در این مطلب ما به طور کامل چری تیگو 7 را بررسی می‌کنیم و اطلاعات کاملی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

مشخصات تیگو 7 | همه آنچه که باید دانست

بررسی اجمالی

نسل اول چری تیگو 7، در سال 2016 در چین به نمایش گذاشته شد. این خودرو را می‌توان به عنوان یکی از به‌روزترین کراس اوورهای چینی در ایران دانست. بحث مربوط به موتور و گیربکس تیگو 7 بسیار گسترده است که در مورد هر کدام در بخش مربوطه صحبت می‌کنیم.

گیربکس تیگو 7 اتوماتیک | یک تیر و دو نشان!

گیربکس تیگو 7 (DCT)
گیربکس تیگو 7 (DCT)

این خودرو مجهز به یکی از بهترین گیربکس‌های شناخته شدۀ دنیا است. گیربکس تیگو 7 اتوماتیک، از نوع DCT بوده که یکی از نقطه قوت‌های این خودرو محسوب می‌شود.

گیربکس تیکو 7 اتوماتیک، از دو کلاچ مختلف زوج و فرد برای تعویض دنده استفاده می‌کند به همین دلیل به آن دو کلاچه هم می‌گویند. ممکن است در دنیای خودروها، به گیربکس DCT، گیربکس نیمه اتوماتیک هم بگویند، اما علت آن چیست؟

می‌توان گیربکس چری تیگو 7 به علت داشتن دو کلاچ زوج و فرد را ترکیبی از گیربکس دستی و اتوماتیک دانست.

 البته به کمک فناوری و تکنولوژی به کار رفته در این خودرو در عملکرد این گیربکس خللی ایجاد نمی‌شود و جریان نیرو به خوبی به چرخ‌های خودرو ارسال می‌شوند. در گیربکس تیگو 7 اتوماتیک، ارتباط موتور و چرخ‌ها همواره برقرار است زیرا هر دو کلاچ عملکردی مجزا و مستقل دارند.

در حقیقت هدف استفاده از گیربکس DCT این است که فاصلۀ زمانی را در هنگام تعویض دنده به حداقل برساند. هر چه زمان تعویض دنده در هنگام حرکت کم‌تر باشد، شتابی که خودرو می‌گیرد بیش‌تر می‌شود.

تعویض دنده‌ای متفاوت را در چری تیگو 7 تجربه کنید

مهم‌ترین و اصلی‌ترین قسمت در گیربکس‌های اتوماتیک، مبدل گشتاور است اما گیربکس تیگو 7 اتوماتیک از این قطعه استفاده نمی‌کند. در حقیقت در گیربکس این خودرو، صفحات هیدرولیکی کلاچ به صورت پشت سر هم فعال می‌شوند و جریان نیرو در تیگو 7 متوقف نمی‌شود. بنابراین تعویض دنده در حداقل زمان به راحتی انجام می‌شود.

مشخصات فنی چری تیگو 7 | قدرت و راندمان مناسب

مشخصات فنی - چری تیگو 7 مشکی

یکی از مهم‌ترین بخش مربوط به هر خودرو، بخش فنی آن است. تیگو 7 با طول 4505 میلی‌متر، عرض 1837 میلی‌متر و ارتفاع 1670 میلی‌متر به فروش می‌رسد.

این خودرو از یک موتور 1.5 لیتری استفاده می‌کند که در بخش مربوط به آن به طور خلاصه و کامل در این مورد صحبت می‌کنیم. به طور کلی تیگو 7 به علت استفاده از موتور قوی و گیربکس DCT، شتاب خوبی دارد و قطعا تجربه رانندگی لذت‌بخشی را  هم در اختیار رانندگان قرار می‌دهد.

به گفتۀ کارشناسان، گیربکس این خودرو با تولید قدرت بیش‌تر و راندمان مناسب باعث عملکرد بهتر تیگو 7 شده و مصرف سوخت را نیز بهینه می‌کند.

موتور تیگو 7

موتور خودرو تیگو 7
موتور خودرو تیگو 7

چری تیگو 7 با دو موتور چهار سیلندریِ 2 لیتری بنزینی و 1.5 لیتری توربوشارژ وارد بازار شد. البته در بیش‌تر کشورها از جمله ایران این خودرو مجهز به موتور 1.5 لیتری توربوشارژ است. موتورهای توربوشارژ میزان هوای ورودیِ موتور را افزایش می‌دهند و از این طریق قدرت نهایی موتور افزایش خواهد یافت. بنابراین گشتاوری هم که تولید می‌کند بیش‌تر خواهد شد.

یکی دیگر از مزیت‌های موتور توربوشارژ در مصرف سوخت است. یعنی هدف استفاده از این نوع موتور این است که در عین دریافت قدرت بیش‌تر، خودرو سوخت کم‌تری را مصرف کند، که در این زمینه موفق هم بود.

استفاده تیگو 7 از موتور توربوشارژ در کنار گیربکس DCT باعث شد شتاب این خودرو بهبود پیدا کند. از این طریق این خودرو از بسیاری از رقیبان خود جلو افتاد و همچنین توانست فروش خوبی را به دست آورد.

مشخصات ظاهری خودروی تیگو 7

مشخصات ظاهری تیگو 7
مشخصات ظاهری تیگو 7

به طور کلی بسیاری از افراد به طراحی تیگو 7، نمرۀ خوبی دادند. اما شرکت چری برای پیشی گرفتن از رقیبان خود همواره تغییراتی در طراحی خودروهای خود به وجود می‌آورد. اگر این خودرو را بر اساس ظاهر بیرونی بررسی کنیم، متوجه طراحی مدرن و متفاوت آن می‌شویم.

طراحی داخلی این خودرو هم بسیار جذاب و شیک است، از طرف دیگر صندلی‌های آن نیز بسیار راحت هستند.

البته کابین این خودرو، بدون عیب هم نیست. برای مثال کیفیت پلاستیک استفاده شده در برخی از قسمت‌های آن، پایین است. اما از لحاظ راحتی، خودروی خوبی محسوب می‌شود.

به صورت کلی، همین جذابیت ظاهری تیگو 7، چیدمان هدفمند و اصولی قطعات باعث افزایش طرفداران این خودرو شد. شرکت چری با عرضۀ این خودرو ثابت کرد که بسیار به سلیقۀ افراد توجه می‌کند و با ایجاد تغییر در ظاهر خودروها، همواره محبوبیت خود را چندین برابر می‌کند.

ایمنی چری تیگو 7 | پنج ستاره درخشان ایمنی

ایمنی خودرو یکی از موضوعات مهمی است که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد است. خوشبختانه از لحاظ ایمنی، می‌توانید به این خودروی چینی اعتماد کنید. زیرا برخلاف خودروهای ام وی ام که ستارۀ مخصوص به ایمنی را دریافت نکرده‌اند و یا با دو ستاره ایمنی ضعیفی داشتند. تیگو 7 توانست پنج ستارۀ مخصوص به ایمنی را از موسسه C_NAP دریافت کند و بالاترین میزان امنیت را داشته باشد. بنابراین برای داشتن رانندگی راحت می‌توانید روی این خودرو حساب کنید.

تجهیزات ایمنی این خودرو شامل:

  • سیستم ضد ترمز (ABS)
  • توزیع الکترونیکی نیرو EBD
  • کیسه‌های هوایی جلو و سامانه کنترل کشش و پایداری

امکانات رفاهی این خودرو عبارتند از:

  • سیستم‌های مولتی مدیا
  • صفحه نمایش لمسی
  • سیستم تهویه مطبوع
  • سیستم‌های هشدار دهنده

مزایای تیگو 7

1) بازده و شتاب مناسب

این خودرو به علت داشتن موتور توربوشارژ و گیربکس عالی خود، بازده مناسبی را دارد. در حقیقت گیربکس تیگو 7، شتاب‌گیری روانی را برای این خودرو ایجاد می‌کند.

2) مصرف سوخت بهینه

مصرف سوخت یکی دیگر از مزیت‌های این خودرو است. تیگو 7 به علت مجهز بودن به موتور توربوشارژ سوخت کم‌تری را مصرف می‌کند.

معایب تیگو 7

1) حساسیت زیاد موتور و گیربکس

همان‌طور که این دو ترکیب از نقاط قوت خودروی چری تیگو 7 محسوب می‌شوند، در برخی از مواقع می‌توانند به یکی از مهم‌ترین معایب این خودرو هم تبدیل شوند. توجه داشته باشید که موتور و گیربکس این خودرو بسیار حساس هستند. بنابراین شما باید سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید تا از بروز هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کنید.

2) قطعات گران قیمت خودرو

طبیعی است که با گذر زمان، برخی از قطعات آسیب ببینند و یا فرسوده شوند البته این اتفاق بسیار تدریجی است. اما در صورت بررسی نکردن خودرو و یا جدی نگرفتن مشکلات گیربکس یا موتور، قطعات خودروی شما آسیب می‌بینند. هزینه زیاد قطعات و تعمیر این خودرو از معایب اصلی محسوب می‌شود.

تیگو 7 جدید

تیگو 7 جدید
تیگو 7 جدید

نسل اول چری تیگو 7، در قسمت‌های ایمنی، طراحی ظاهری، امکانات رفاهی و کیفیت رانندگی بسیار خوب عمل کرد. و به نسبت سایر خودروها توانست فروش خوبی هم به دست آورد، اما نسل جدید تیگو 7 ظاهری لوکس‌تر وکابین زیبا‌تری داشت که کاملاً متفاوت با نسخۀ قبل بود.

تیگو 7 جدید هم با دو نوع موتور توربوشارژ 1.5 و 1.6 لیتری وارد بازار شد. موتور این خودرو تفاوت زیادی با نسل اول ندارد و با همان حجم 1.5 لیتر و از نوع توربوشارژ به فروش می‌رسد. تنها تفاوت چری تیگو 7 پرو با نسخۀ قبلی این است که این خودرو به جای استفاده از گیربکس DCT از گیربکس CVT استفاده می‌کند.

مقایسه تیگو 7 با تیگو 5

مقایسه تیگو 7 با تیگو 5
مقایسه تیگو 7 با تیگو 5

همان‌طور که از نام این دو خودرو پیداست، هر دو متعلق به یک شرکت هستند. در ابتدا این دو خودرو را از لحاظ ظاهری بررسی می‌کنیم.

هر دو خودرو از طراحی زیبایی برخوردارند، اما تیگو 7 نسبت به تیگو 5 طراحی خلاقانه‌تری داشته و زیباتر است. ولی انتخاب این خودروها بر اساس ظاهرشان کاملاً به سلیقۀ افراد بستگی دارد. در این مورد ممکن است افراد نظر یکسانی نداشته باشند. در بخش فنی این خودروها تفاوت‌ها و شباهت‌هایی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

اول در مورد شباهت‌ این دو خودرو صحبت می‌کنیم، هر دوی این خودرو از موتور 1.5 لیتری توربوشارژ استفاده می‌کنند. در قسمت مربوط به موتور تیگو 7، در مورد مزیت‌های موتور توربوشارژ صحبت کردیم.

اما تفاوت اصلی این دو خودرو در گیربکس آن‌هاست. در حقیقت تیگو 7 مجهز به گیربکس DCT (دو کلاچه) و تیگو 5 نیز مجهز به گیربکس CVT است.

از نظر خریداران خودروهای مجهز به گیربکس DCT، عملکرد مناسب تری دارند. از طرف دیگر شتاب و بازده مناسب‌تری نیز ایجاد می‌کنند. اما در کل، هر دوی این خودروها از نظر مشخصات فنی خودروهای قدرتمندی محسوب می‌شوند و کیفیت سواری خوبی را ارائه می‌دهند.

قیمت تیگو 7

تا به اینجا با خودروی چری تیگو 7 آشنا شدیم. به طور کلی اگر رانندگی راحت و داشتن شتاب خوب برای شما مهم است، این خودرو انتخاب بسیار خوبی برای شماست. زیرا امکانات و آپشن‌هایی که در اختیار افراد قرار می‌دهد بسیار کامل بوده و از کیفیت خوبی هم برخوردار است.

با توجه به تغییرات بالای قیمت در بازار خودرو، نمی توان قیمت دقیقی از آن ارائه داد. شما با مراجعه به وبسایت نمایندگی های چری در ایران و همچنین تماس با آن ها می توانید از قیمت دقیق این خودرو مطلع شوید.

نوبت تعمیر گیربکس اتوماتیک در شیراز

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

چه روزهایی برای مراجعه شما به تعمیرگاه مناسب تر است؟*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *