اطلاعات فنی خودرو ها, تعمیرگاه گیربکس سروستانی, گیربکس, گیربکس اتوماتیک

روغن گیربکس اتوماتیک

روغن گیربکس اتوماتیک
گیربکس‌های اتوماتیک به وسیله سیستم چرخ دنده سیاره‌ای عمل می‌کنند. از روغن گیربکس اتوماتیک برای روانکاری اجزای سیستم انتقال قدرت خودرو برای عملکرد بهینه استفاده می‌شود. در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص خواهیم داد.

مطلب مرتبط: گیربکس اتوماتیک

گیربکس خودرو شما می‌تواند اتوماتیک یا دستی باشد. در گیربکس‌های اتوماتیک از چیزی به نام روغن انتقال اتوماتیک (ATF) استفاده می‌شود. استفاده صحیح از روغن گیربکس اتوماتیک به فناوری انتقال قدرت خودروی شما بستگی دارد.

برای اطمینان از اینکه آیا از مایعات مناسب برای گیربکس اتوماتیک خودرو خود استفاده می‌کنید یا خیر، لطفاً نگاهی به کتابچه راهنمای خودرو خود بیندازید.

چرا از روغن گیربکس استفاده می کنیم؟

بسیار مهم است که روغن گیربکس اتوماتیک در سطح مناسبی قرار داشته باشد. در غیر این صورت عملیات انتقال دچار مشکل می‌شود و سایش قابل توجهی را تجربه می‌کند.

حلقه‌ها و لغزنده‌ها، همگی به یک سطح نرم و صاف نیاز دارند تا در هنگام تغییر سرعت، با سرعت مطابقت داشته باشند و ضعیف عمل نکنند.

اگر روغن سیستم گیربکس اتوماتیک شما کم باشد، سایش در این قطعات به طور قابل توجهی تسریع می‌شود و عمل تعویض دنده و انتقال قدرت دشوار خواهد شد. اگر اتومبیل شما در انتقال قدرت از دنده‌ای به دنده دیگر مشکل دارد، سطح روغن گیربکس را بررسی کنید.

از روغن مناسب گیربکس خودروتان استفاده کنید

روغن گیربکس اتوماتیک مناسب
روغن گیربکس اتوماتیک مناسب

می‌توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرویتان، از نوع روغن گیربکس اتوماتیک که باید استفاده کنید مطلع شوید.

اگر پس از مطالعه دفترچه راهنما باز هم از نوع روغنی که باید استفاده کنید اطمینان حاصل نکردید، بهتر است به یک مکانیک متخصص در زمینه گیربکس مراجعه کنید. چرا که اگر از نوع مناسب روغن استفاده نکنید، احتمال آسیب رسیدن به جعبه دنده وجود دارد.

روغن گیربکس اتوماتیک را در فواصل معین چک کنید.

بررسی روغن گیربکس اتوماتیک
بررسی روغن گیربکس اتوماتیک

در بسیاری از خودروها، چک کردن روغن گیربکس اتوماتیک به آسانی چک کردن روغن موتور است.

در حالیکه موتور خودرو روشن باشد گیج اندازه گیری سطح روغن را بیرون بیاورید، گیج را با یک دستمال تمیز کنید و آن را سر جایش قرار دهید، کمی صبر کنید، سپس آن را بیرون بیاورید تا بتوانید میزان واقعی سطح روغن را مشاهده کنید.

اگر سطح روغن از حد مشخص شده پایین‌تر باشد، احتمال نشتی روغن وجود دارد. روغن گیربکس اتوماتیک باید به رنگ قرمز روشن بوده و علاوه بر شفاف بودن، نباید بوی بدی بدهد. اگر روغن کدر بوده، تیره رنگ باشد یا بوی گندیدگی بدهد، پیشنهاد می‌کنیم به یک مکانیک متخصص در زمینه گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید تا نگاهی به گیربکس خودرویتان بیاندازد.

سیستم خنک کننده موتور خودرویتان را سرویس کنید

روغن گیربکس اتوماتیک؛ بررسی سیستم
روغن گیربکس اتوماتیک؛ بررسی سیستم

همانطور که می‌دانید، سیستم خنک کننده موتور از بالا رفتنِ بیش از حدِ دمای موتور جلوگیری می‌کند. اما آیا می‌دانید همین سیستم خنک کننده وظیفه پایین نگه داشتنِ دمای روغن گیربکس را نیز بر عهده دارد؟

در حقیقت اگر دمای موتور از حد مجاز بالاتر رود، قبل از موتور این گیربکس است که در معرض آسیب دیدن قرار خواهد گرفت. بنابراین توصیه می‌شود همیشه از سالم بودن سیستم خنک کننده خودرویتان اطمینان حاصل کنید.

هر چند وقت یکبار روغن گیربکس اتوماتیک را تخلیه کنید

تخلیه روغن گیربکس اتوماتیک
تخلیه روغن گیربکس اتوماتیک

بهتر است تعویض روغن گیربکس توسط یک مکانیک متخصص در این زمینه انجام شود. می‌توانید برای اطلاع از بازه زمانی دقیق تخلیه روغن گیربکس به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کنید.

در حالت کلی توصیه می‌شود سالی یکبار روغن گیربکس خودرویتان را تخلیه کنید. عمر روغن گیربکس اتوماتیک به دو عامل بستگی دارد:

 • دمای کارکرد خودرو.
 • مسافت پیموده شده.

هر چند وقت یکبار فیلتر گیربکس را تعویض کنید

روغن گیربکس اتوماتیک؛ فیلتر گیربکس
روغن گیربکس اتوماتیک؛ فیلتر گیربکس

بله، درست متوجه شدید، ممکن است گیربکس اتوماتیک خودروی شما فیلتر داشته باشد که در این صورت باید هر چند وقت یکبار و با توجه به زمان گفته شده در دفترچه راهنمای خودرو تعویض شود. وجود فیلتر در گیربکس اتوماتیک بستگی به برند و مدل خودروی شما دارد.

البته در برخی از خودروها فقط در صورتی امکان تعویض فیلتر وجود دارد که گیربکس آن توسط تعمیرکار باز شود.

سالی یکبار برای چک کردن وضعیت گیربکس به تعمیرگاه مراجعه کنید.

روغن گیربکس اتوماتیک؛ تعمیرگاه
روغن گیربکس اتوماتیک؛ تعمیرگاه

حداقل سالی یکبار به یک مکانیک متخصص در زمینه گیربکس مراجعه کنید تا مواردی مانند نشتی روغن و یا هر وضعیت غیر عادی دیگری را مورد بررسی قرار دهد. علاوه بر این می توانید در فواصل زمانی معین سطح روغن گیربکس اتوماتیک و رنگ و بوی آن را چک کنید تا از بروز هرگونه ایراد در گیربکس خودرویتان جلوگیری به عمل آورید.

از خودرویتان به عنوان یدک کش استفاده نکنید

اگر از خودرویتان برای یدک کشیدنِ وزنی سنگین استفاده کنید (خصوصا در هوای گرم)، احتمال اکسید شدن و یا سوختن روغن گیربکس وجود دارد که نتیجه آن وارد شدن آسیب جدی به جعبه دنده خواهد بود.

مزایای دیگر استفاده از روغن گیربکس اتوماتیک

در حالی که وظیفه اصلی روغن گیربکس، روانکاری قطعات مختلف گیربکس است، می‌تواند مزایای دیگری را نیز داشته باشد:

 • سطوح فلزی را در برابر سایش تمیز نگه دارد و از آنها محافظت کند.
 • عملکرد خنک سازی گیربکس را افزایش دهد و درجه حرارت بالا را کاهش دهد.
 • سرعت چرخش و دامنه دما را افزایش دهد.

تفاوت روغن گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی

همان‌طور که می‌دانید گیربکس مهم‌ترین قسمت خودروی شما است. شما با استفاده از روغن‌های مناسب طول عمر گیربکس را افزایش می‌دهید. گیربکس‌های اتوماتیک و دستی تا حدودی عملکرد یکسانی دارند. چیزی که باعث تفاوت این دو گیربکس می‌شود، نوع فرآیند انتقال قدرت و نوع عملکرد روغن در گیربکس است.

روغن گیربکس اتوماتیک (Automatic Transmission Fluid)

روغن گیربکس اتوماتیک / دستی

روغن در گیربکس اتوماتیک نقش مهم‌تر و حیاتی‌تری نسبت به گیربکس دستی دارد. روغن گیربکس اتوماتیک فقط برای جعبه دنده‌های اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌گونه که در قسمت‌های بالا به آن اشاره کردیم این روغن ATF نام دارد.

این روغن (ATF)، کاملاً آزمایشگاهی بوده و دارای چندین نوع مواد افزودنی است. روغن گیربکس اتوماتیک باید خاصیت‌های روان‌ کنندگی، خنک کنندگی، کف نکردن را داشته باشد. اما میزان غلظت روغن گیربکس اتوماتیک کم‌تر از روغن گیربکس دستی است.

قطعات گیربکس اتوماتیک حتماً باید در مقابل خوردگی شیمیایی و اکسیداسیون مقاومت داشته باشند. به همین علت به روغن افزودنی‌هایی اضافه می‌کنند که این ویژگی را داشته باشد. اکسیداسیون موجب فرسودگی و تخریب فلزات می‌شود.

در گیربکس اتوماتیک سنسوری وجود دارد که فشار روغن گیربکس را به کامپیوتر (ECU) اعلام می‌کند که به آن سنسور فشار روغن می‌گویند و به اصطلاح همه‌کاره است. اگر فشار روغن در گیربکس اتوماتیک کم باشد تعویض دنده به درستی انجام نمی‌شوند و صفحات کلاچ فرسوده می‌شوند.

ویژگی‌های مهم روغن گیربکس اتوماتیک

 • مقاومت در برابر حرارت و پایداری برای جلوگیری از تشکیل رسوب و لجن در دماهای بالا
 • کاهش اصطکاک در هنگام تعویض دنده و ایجاد اصطکاک مناسب در صفحات کلاچ‌ و نوارهای گیربکس اتوماتیک
 • ایجاد فشار مناسب برای پایداری دنده‌ها برای جلوگیری از سایش
 • ایجاد دمای مناسب و پایین برای اطمینان از عملکرد موثر هیدرولیک و کنترل‌های الکترونیکی

در صورت آلودگی روغن گیربکس اتوماتیک و ورود گرد و غبار به آن، حتما باید آن را تعویض کنید. در غیر این صورت فیلتر روغن شما خراب شده و دچار گرفتگی می‌شود. در نهایت همۀ این‌ها باعث سوختن صفحات کلاچ و داغ شدن صفحه داخلی گیربکس می‌شود.

این روغن با گذشت زمان خواص خود را از دست می‌دهد و به گیربکس اتوماتیک شما آسیب جدی وارد می‌شود. بنابراین حتما سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید.

در گیربکس‌های CVT، نسبت دنده بسیار متفاوت است و نسبت سرعت به صورت پیوسته در حال تغییر است. برای انتقال صحیح و استهلاک کم نیرو در این گیربکس، استفاده از روغن مناسب بسیار ضروری است. هیچ رنگ استانداردی برای روغن CVT وجود ندارد، اما روغن Castrol Transmax CVT قرمز رنگ است.

مطلب مرتبط: گیربکس cvt

روغن گیربکس دستی (Manual Transmission Fluid)

روغن گیربکس اتوماتیک / دستی

همان‌طور که گفتیم غلظت روغن گیربکس دستی بیش‌تر از گیربکس اتوماتیک است. به طوری که به برخی از آن‌ها واسکازین می‌گویند. این روغن به علت درگیری زیاد با چرخ دنده‌ها به غلظت بیش‌تری هم نیاز دارد.

وظیفۀ روغن در گیربکس دستی تسهیل تعویض دنده، روان‌کنندگی و خنک کنندگی است. گیربکس‌های دستی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دنده‌های ‌آن در معرض فشار بالایی قرار دارد. به همین علت استفاده از روغنِ دندۀ مناسب باعث ایجاد فشار مناسب و مقاومت بیش‌تر می‌شود.

روغن گیربکس اتوماتیک مزدا

گیربکس اتوماتیک مزدا، برای عملکرد بهتر به توجه و مراقبت قابل توجهی نیاز دارد.

یکی از راه‌های رسیدگی از گیربکس اتوماتیک مزدا، استفاده از روغن مناسب است. روغن گیربکس‌های اتوماتیک ATF نامیده می شود. روغن گیربکس نقش روان‌ کننده برای بخش‌های متحرک خودرو را دارد. همچنین به عنوان خنک کننده برای دنده‌ها عمل می‌کند و مانع از افزایش دمای بیش از حد شدن آن‌ها می‌شود.

این روغن به علت داشتن گرانروی پایین، نیرو را به خوبی انتقال می دهد. مهم‌ترین خاصیت آن جلوگیری از تشکیل کف و حباب در مخزن است که باعث می‌شود بازدهی روغن افزایش پیدا کند.

مورد مهمی که وجود دارد این است که استفاده از روغن نامناسب ممکن است باعث اختلال در تعویض دنده شود. همچنین درصد آسیب دیدگی گیربکس بالا می‌رود. اگر با روغن‌های گیربکس اتوماتیک آشنایی ندارید، با ما در تماس باشید؛ ما شما را راهنمایی خواهیم کرد.

دو نکته مهم در ارتباط با گیربکس اتوماتیک مزدا:

 •  بهتر است در هر بار رانندگی طولانی مدت روغن گیربکس اتوماتیک مزدا را چک کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

 • هنگامی که روغن فرسوده و آلوده شده و یا به دلیل نشتی از بین رفته باشد، علاوه بر اینکه گیربکس آسیب می‌بیند، عملکرد سایر قسمت‌های خودرو هم مختل می‌شود.

آسیب هایی که بر اثر عدم رعایت موارد مهم مرتبط با روغن گیربکس اتوماتیک مزدا به وجود می آید:

 • صدا های عجیب
 • جهش خودرو
 • نشت مایعات
 • لغزش چرخ دنده ها
 • تعویض دنده کُند

جهت کسب اطلاع بیشتر در ارتباط با گیربکس اتوماتیک مزدا، کلیک کنید

روغن گیربکس اتوماتیک 206

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های رانندگان خودروی 206، انتخاب روغن گیربکس‌ مناسب برای خودرو شان است. برای جلوگیری از استهلاک جعبه دنده یا گیربکس، استفادۀ به موقع از روغن گیربکس اتوماتیک 206 توصیه می‌شود.

مورد مهمی که باید به آن توجه شود تعویض به موقع روغن گیربکس است.

علائم اطلاع از کمبود روغن گیربکس 206

 1. نشتی روغن
 2. رنگ روغن
 3. صداهای غیر عادی
 4. روشن شدن چراغ هشدار (S/*)
 5. مشکلات در هنگام تعویض دنده
 6. لغزش گیربکس اتوماتیک
 7. بوی سوختگی

گرمای بیش از حد باعث خرابی گیربکس اتوماتیک می‌شود. اگر گیربکس اتوماتیک 206 دچار نشتی شود، خودروی شما روغن زیادی را از دست داده و سطح مایع بسیار پایین خواهد آمد. پایین بودن سطح روغن، هم بر روی گیربکس و هم بر روی اجزای داخلی آن اثر می‌گذارد و عملکرد آن‌ها را دچار مشکل می‌کند.

بیشتر بخوانید: گیربکس اتوماتیک 206

گیربکس‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند که در دمای بالا کار می‌کنند، اما گرم شدن مداوم می‌تواند باعث تجزیه روغن شود. بنابراین، بر خلاف تصور رایج، استفاده از روغن گیربکس همیشگی یا برای طولانی مدت نیست و باید در زمان مناسب تعویض شود.

برای آگاهی از بازه‌های زمانی پیشنهادی تعویض روغن، بهترین پیشنهاد این است که به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید و یا از طریق واتساپ یا تلفن با ما تماس بگیرید.

شیراز گیربکس دارای مجموعه‌ای کامل از روغن‌های مناسب گیربکس‌های اتوماتیک است. تمام محصولات ما محافظت عالی در برابر سایش را ایجاد می‌کنند و باعث افزایش طول عمر دستگاه می‌شوند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.