یکی از مهمترین عوامل خرابی خودروها و یا گیربکسها چه اتوماتیک و چه دنده ای عدم رعایت اصول تعمیر و نگهداری میباشد که متاسفانه در کشور ما این مسأله جا نیفتاده است .

یکی از مهمترین بحثهای نگهداری ازخودرو تعویض و سرویس به موقع روغن میباشد که صاحبان خودرو باید یک سری اطلاعات در مورد اتومبیل خود داشته باشند که این بسیار ساده است.

در تمامی خودروها ، سازنده های آن شرکت یک سری اطلاعات عمومی را به مشتریان خود توسط دفترچه ارائه میدهند، که در آن دفترچه تمام اطلاعاتی که مربوط به آن خودرو میباشد نوشته است ( هم مقدار لیتر مصرفی و هم فرمول مورد استفاده در ان خودرو)

دگر مبحث مهم که اکثر افراد به آن اهمیت نمیدهند تعویض به موقع روغن است که این امر باعث ضررهای هنگفت میشود. یک نکته بسیار مهم که باید اکثر افراد بدانند این است که 90% خودرو های داخلی ما برای شرایط آب و هوایی این منطقه مساعد نیستند به خصوص محصولات پژو ، سیتروین ، رنو، بنز و BMW 

نکته بعدی این است که آب و هوای گرم و حرارت زیاد خودرو در طولانی مدت ، مثلا از زمان روشن شدن خودرو تا خاموش کردن آن دو ساعت به بالا به طول انجامد و این امر بصورت روزانه تکرار شود عمر روغن را پایین می آورد و از کیفیت آن میکاهد.

توصیه این مجموعه این است که بعلت نبودن روغنهای مرغوب در کشور و شرایط آب و هوایی و میزان رانندگی زیاد ،روغن گیربکس را هر 30000km تعویض نمایید و فیلتر روغن گیربکس را هر 200000km تعویض نمایید.